| Kundbetyg: | (13 st kundrecensioner) |
| Format: | Pocket (Visa alla format) |
| Förlag: | Norstedts Pocket (2006) |
| Språk: | Svenska |
| Artikelid: | 9789172637306 |
| Leveranstid: |
Skickas normalt inom 3-6 arbetsdagar
|
-
41:-
(38.68 kr exkl. 6% moms)
Beskrivande text
Carolina Gynning, modell och känd från dokusåpan Big Brother, berättar om sitt liv och sin karriär. Från att hon som sjuttonåring gjorde entré i den internationella modellvärlden, en värld fylld av hänsynslösa agenter, till idag.
(Seelig)
Av samma författare
Populära titlar av samma författare.
Visa fler av
Carolina Gynning,
Ingrid Carlqvist
.
Ego Womanav Carolina Gynning, Ingrid Carlqvist
|
|
|
|
|
|
|
Relaterat
Övrig information
I samma ögonblick som Carolina Gynning steg in i dokusåpan Big Brother föll domen över henne: Här kom en ny bimboblondin med största möjliga silikonbröst och ett enda mål i sikte - att bli en av den nya tidens kändisar. Drygt tre månader senare steg hon ut som en superidol. Utanför Big Brother-huset stod tusentals tonårsflickor och skanderade: "Lina! Lina! Lina!" De dyrkade marken där hon gick och var beredda att försvara henne med näbbar och klor mot alla som sätter likhetstecken mellan blond och dum.
Men varför blev Carolina Gynning tonårsflickornas hjältinna? Är det ett uttryck för att dagens unga tjejer bryr sig mer om det yttre än det inre? Eller är det vi andra som är så fast i våra fördomar mot vackra kvinnor att vi dömer ut dem utan att lyssna på dem? I Ego girl berättar Carolina Gynning om sig själv. Om hur hon som 17-åring upptäcktes av en modellscout vid en busshållplats och kastades in i den internationella modellvärlden där hänsynslösa agenter inte skyr några medel för att utnyttja unga flickor. De vet att med knark och pengar kan man få tonåringar att ställa upp på det mesta.Carolina Gynning prövade hon också. Men hennes starka självkänsla och överlevnadsinstinkt höll henne alltid på rätt sida av gränsen.
Kundrecensioner
De senaste fem recensionerna.
Härlig inblick om Carolinas vilda jetsetliv
2009-11-29 -
Michelle, Hbg
Vi kastas mellan Carolinas galna liv i Paris, hennes modellkarriär i Milano, och glamorösa partyresor till Miami, London osv med kändisar. Boken är verkligen en underhållande verklighetsflykt och man vill bara ha mer! Det som är lite synd bara är att Carolina inte reflekterar och analyserar mer som hon gör i uppföljaren "Ego Woman". Trots det är denna bok superhärlig, läs den och du blir garanterat ett Gynning-fan!
Ego Girl
2009-02-05 -
Katta
Fattigt språk tar udden av hela boken. Gynning skiljer sig ofta från andra genom att vara kulturellt bevandrad. Den här boken tar henne tillbaka till trash och inget annat. Synd att ingen mer seriös journalist valdes till uppdraget.
Mkt rolig och bra bok
2008-12-01 -
ZZZZZZZZZZZZZ
Tycker man om Carolina Gynning så tycker man om boken!!! Jag tyckte boken var bra skriven (det var nästan som om man kunde se henne framför sig).
Mycket intressant att få reda på saker hon gjorde innan hon blev den hon är idag.
En bok som både mammor och döttrar kan läsa för den har ett bra budskap.
Rolig och lättsmält bok
2008-05-18 -
Bokmalen Andersson
Carolina Gynning är ROLIG! Det är som om man kan höra hennes pladdriga skånska när man läser boken.
Kul med lite gamla bilder på henne också, innan hon blev BB-kändis.
Ytligt underhållande bok.
2007-06-07 -
Lena
Carolina lever verkligen upp till titeln på boken, som helt och hållet handlar om henne och hennes smaskiga eskapader under åren som c-modell. På ett naivt sätt rabblas allt hon varit med om och hon är inte sen med att namedroppa kändisar eller pojkvänner och de med mycket pengar och utsvävande liv som hon kommit i kontakt med. Språket i boken beskriver mycket väl den person hon verkar vara. Hennes tonårsaktiga berättande är både skrämmande som fascinerande - totalt utan hämningar och med en dumdristig självgodhet! En ytligt underhållande bok att bläddra igenom i förbifarten.
Detaljerad information
| Artikelid: | 9789172637306 |
| ISBN 10: | 9172637307 |
| Förlag: | Norstedts Pocket |
| Utgivningsdatum: | 2006 (ursprungligen 200602) |
| Utgivningsland: | Sverige |
| Språk: | Svenska |
| Kategorisering: | Biografier |
| SAB | Lz Gynning, Carolina |
| Medarbetare: | Ingrid Carlqvist |
| Illustrationer: | foto |
| Upplaga | 2 |
| Format: | Pocket |
| Antal sidor: | 237 |
| Vikt: | 146 g |
| Höjd: | 178 mm |