Rosor för nordiska trädgårdar : buskrosor

del 1

av Lars-Åke Gustavsson

Skickas inom 2-5 vardagar
476:- Köp

Fraktavgift från 0 kr

Format:
INBUNDEN Visa alla format
Utgiven:
2008-03
Serie:
Rosor för nordiska trädgårdar (del 1)
Språk:
Svenska
Detta är det största verk om rosor som någonsin skrivits på svenska. Efter ca 10 år är det nu dags för en omarbetning och ny uppdelning. I stället för två delar blir det tre delar för att boken ska bli lättare att hitta i. Varje ros beskrivs både i text och bild.

Del 1 omfattar alla buskrosor, det vill säga både gammaldags buskrosor, de som introducerats före 1867, och moderna buskrosor.

Del 2 innehåller klätterrosor och rabattrosor.

Del 3 handlar om användning och skötsel av rosor och är i stort sett identisk med första upplagans andra del. De förändringar som gjorts här består främst av ändringar i tabellerna.

I del 1 presenteras först alla vildrosor som förekommer i Norden. Sedan följer de gammaldags buskrosorna, t ex Gallicarosor, Damascenerrosor och Albarosor som alla blommar en gång på försommaren. Andra grupper som t ex Bourbonrosorna blommar även under sensommaren. De flesta gammaldags rosor doftar härligt. Dessutom har de ofta en intressant historia. Bland de moderna buskrosorna finns ett nytt avsnitt om David Austins engelska rosor eftersom en hel del nya sorter har tillkommit de senaste åren. Flera kanadensiska rosor har visat sig vara fullt härdiga i vårt klimat. Några sorter har börjat säljas i svenska plantskolor och har därför tagits med i denna upplaga.
Lars-Åke Gustavsson är Sveriges internationellt mest kända rosexpert. Idag är han projektledare för den stora inventering av rosor som görs i POM:s regi. Detta innebär att alla rosor som växer i Sverige ska identifieras, ett spännande arbete som man hoppas ska leda till att man hittar hittills okända sorter.

Av samma författare

Rosor för nordiska trädgårdar, del 3
Rosor för nordiska trädgårdar : klätterrosor, rabattrosor

Rosor för nordiska trädgårdar, del 3

Rosor för nordiska trädgårdar : klätterrosor, rabatt...

Lars-Åke Gustavsson Lars-Åke Gustavsson
434:- Köp
434:- Köp

Andra har även köpt

Klematis : över 100 utvalda sorter

Klematis : över 100 utvalda sorter

Andromeda Matz, Krister Cedergren
181:-
Nävor

Nävor

Ulla Hårde
141:-
Växtkomposition : ideer från Enköpings parker

Växtkomposition : ideer från Enköpings parker

Ann-Christin Rosenholm, Dan Rosenholm
214:-
Pioner

Pioner

Eva Robild
182:-
Rosor för nordiska trädgårdar : buskrosor
  • ISBN: 9789127356559
  • Förlag: Natur & Kultur
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Qef
  • Upplaga: 2
  • Antal sidor: 507
  • Vikt: 2440 g
  • Höjd: 275 mm