163:- (153.77 kr exkl. 6% moms)
Se fler böcker inom relaterade ämnen:
Beskrivande textHandbok med råd och tips om hiking och friluftsliv, både avseende dagsturer och längre och mer krävande vandringar. Kapitel om lämplig utrustning. Om hur man använder karta och kompass och hur man skyddar sig när vädret slår om. Presentation av skandinaviska och internationella vandringsleder.(Seelig)
ÖvrigtAllt du behöver veta är en ny serie handböcker som kommer att täcka ett brett spektrum av ämnen. Böckerna, som är skrivna av internationellt välrenommerade experter, innehåller ett stort antal foton, teckningar, kartor och annan grafik som på ett pedagogiskt sätt visualiserar det faktaspäckade innehållet.Hiking och friluftsliv innehåller värdefulla tips inför såväl korta dagsturer som strapatsrika vandringar i obanad terräng. Här kan man lära sig vad man ska tänka på när det gäller utrustningen, från tält och vandringskängor till kläder och kök. Boken ägnar stort utrymme åt de problem och svårigheter man kan stöta på under en vandring. Var söker man sin tillflykt om vädret slår om? Hur använder man karta och kompass? Vilken säkerhetsutrustning ska man ha med sig? I boken presenteras såväl internationella som skandinaviska vandringsleder.
|
I SAMMA BOKHYLLA - de som köpt den här boken har också köpt:
Friluftsboken : praktiska tips och goda råd om vandring, kanoting, orientering, lägerliv och utrustning av Fält, Lars 84:-
Mindfulness i vardagen : vägar till medveten närvaro av Schenström, Ola 153:-
Överleva På Naturens Villkor : Handbok För Säkerhet I Vildmarken av Källman, Stefan/ Sepp, Harry, 1948- 172:-
GI-Noll! : för kvinnor som vill äta sig smala av Skaldeman, Sten Sture 149:-
Orgasmboken : allt om konsten att få orgasm av Janouch, Katerina 39:-
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||