The Reality Dysfunction
(häftad)Reality dysfunction
av Peter F Hamilton
(Bookdata)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt The Neutronium Alchemist (häftad) av Peter F Hamilton | |||
|
Pris för båda:
170:-Köp
|
Fler böcker av Peter F Hamilton
The Dreaming VoidPeter F Hamilton (häftad) |
The Neutronium AlchemistPeter F Hamilton (häftad) |
The Naked GodPeter F Hamilton (häftad) |
The Temporal VoidPeter F Hamilton (pocket) | |||
|
68:- Köp
|
85:- Köp
|
93:- Köp
|
71:- Köp
|
Kundrecensioner
Hög kvalitet på Sci-fi och språket
2011-08-31 Danne
Även för mig den första boken jag har läst av Peter F Hamilton. Jag blev lite chockad då jag fick boken och upptäckte att den var 1220 sidor tätpackad text. Håller med de andra recensenterna att engelskan är ett steg mer avancerad än det man kanske är van vid, men på ett positivt sätt. Story och hur den utvecklas håller jag väldigt högt. Inte ofta som man blir överraskad över hur pass originell men samtidigt genial som den huvudsakliga intrigen är. Det tar ett par hundra sidor att få grepp på miljöerna om det är första Hamilton boken, sedan rullar det bara på. Jag drogs in i bokens story och avslutade den sista hälften väldigt snabbt och hade den med vart jag än hade ett par minuter egen tid. Beställde de två sista böckerna innan jag läst klart denna och sitter nu och väntar på leverans. (därför jag är här).
En aning svår engelska, men riktigt häftig
2011-05-30 Tobbe
Den första boken jag har läst av Peter F Hamilton, men långt ifrån den sista. Hans uppfinniga tänk om hur framtiden kan se ut är riktigt häftigt. Allt från aliens till nano-tech och kloning och gen-ändring medmera. Det är ingen blek-action-rak-på-sak-bok utan den är väldigt djup, speciellt i sitt sätt att dela upp mänskliga tankar och idéer. Men den har också en hel del super rymd action. Med karaktärer som man älskar direkt.
Maffig, men värd besväret
2005-07-23 BardLand
Jag började läsa den här boken (som är del 1 i en trilogi), men kom inte längre än 100 sidor. Så plockade jag upp den igen ett halvår senare, och sträckläste i princip hela trilogien. (Ca 4000 sidor) Böckerna (eller boken) är inte direkt lättläst, men inte heller speciellt komplicerad. Det gäller bara att vara koncentrerad. Om du ser någon på bussen som sitter med pannan i djupa veck och verkligen fokuserar på den tjocka boken i knät, är det inte omöjligt att det är den här boken han läser. Handlingen spänner över många världar, diplomati är lika viktigt som rymdstrider, och huvudpersonen är något av en rymdcowboy, en Buck Rogers-typ. Jag läser just nu Alistair Reynolds böcker, och de liknar i viss mån Peter Hamiltons, jag tycker att Hamilton är bättre på att skriva, men Reynolds har i viss mån intressantare idéer. Sammanfattningsvis; har du tid att läsa 4000 sidor, och bra grepp om engelskan, köp den här boken.
Bloggat om The Reality Dysfunction
Övrig information
Peter F. Hamilton was born in Rutland in 1960, and still lives near Rutland Water. His previous novels are the Greg Mandel series and the bestselling 'Night's Dawn' trilogy: The Reality Dysfunction, The Neutronium Alchemist and The Naked God. Also published by Macmillan (and Pan) is A Second Chance at Eden, a novella and six short stories, and The Confederation Handbook, a vital guide to the Night's Dawn' trilogy. His most recent novels were Fallen Dragon, Misspent Youth and Pandora's Star.
(Bookdata)