The Satanic Verses

(häftad)

av Salman Rushdie

Bloggar      
Format:
Häftad (trade paper)
Finns även som häftad (paperback), inbunden (hardback), häftad (paperback) och e-bok.
Utgiven:
2008-03-01
Språk:
Engelska
A hijacked jetliner explodes above the English Channel. Through the falling debris, Gibreel Farishta, the biggest star in India, and Saladin Chamcha, an expatriate, plummet from the sky, and proceed through a series of metamorphoses, dreams, and revelations.

Fler böcker av Salman Rushdie

Förtrollerskan från Florens (häftad)
Midnight's Children (häftad)
Shame (häftad)
Enchantress of Florence (häftad)

Förtrollerskan från Florens

Salman Rushdie (inbunden)

Midnight's Children

Salman Rushdie (häftad)

Shame

Salman Rushdie (häftad)

Enchantress of Florence

Salman Rushdie (pocket)
182:- Köp
89:- Köp
94:- Köp
60:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av boken The Satanic Verses. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

För att födas på nytt måste man först dö

Två berömda indiska skådespelare befinner sig på ett plan till England när det plötsligt sprängs i småbitar och de faller handlöst mot jorden, skrikande, sjungande och argumenterande. De två överlever dock och det är bara den första av bokens härligt osannolika händelser, där gränsen mellan dröm och verklighet ofta är svår att se och i slutändan antagligen helt ointressant. Rushdie har ett talangfullt överväldigande språk som känns kaotiskt och fullproppat när han utforskar vad ondska och godhet egentligen är och vad det innebär att vara den man är trots att man vill förändras, eller att tvärt om förändras mot sin vilja. Det kan vara svårt att hålla ordning på alla röda trådar i Satansverserna, men den fyller mig ändå med en varm härlig känsla eftersom den är så mångbottnad och skriven med så mycket humor och livsvisdom.

Lysande!

Jag tycker den här boken är en av de bästa böckerna jag läst! Hur Salman väver samman historierna i boken är helt genialt, man ser parallellerna även då det är tidsskillnader på flera hundra år, men utan att någonsin bli skriven på näsan. Jag älskar den religösa vinklingen i boken som inte är föreläsande eller elitistisk utan fri för tolkning och man kan misstro det om man vill. Det här är den enda av Salmans böcker jag läst och jag har inte läst något liknande. Alla borde läsa den här boken. För den ÄR bättre än klassiker som "sagan om ringen" triologin.

Eastern and western identites

Rushdie's masterpiece touches on the conflicts of living in two different worlds. The protagonist and the antagonist of the book are used to show how we all have to deal with identity conflicts. Rushdie succeeds to show how crossing frontiers from east to west intensifies this conflict: Rushdie says in Imaginary Homelands, "We all cross frontiers;in that sense, we are all migrants peoples."(Imaginary Homelands, 279). I really enjoyed The Satanic Verses and I recommend Rushdie's Imaginary Homelands as well.

Bloggat om The Satanic Verses

De som köpt "The Satanic Verses" har även köpt:

Kafka on the Shore (häftad)

Kafka on the Shore

Haruki Murakami (häftad)
94:-
Midnight's Children (häftad)

Midnight's Children

Salman Rushdie (häftad)
94:-
The Road to Wellville (häftad)

The Road to Wellville

T Coraghessan Boyle (häftad)
122:-
The Help (pocket)

The Help

Kathryn Stockett (pocket)
64:-
Pedro Paramo (inbunden)

Pedro Paramo

Juan Rulfo (inbunden)
258:-
The Satanic Verses (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: The Satanic Verses
  • ISBN: 9780812976717
  • Förlag: Random House Trade
  • Utgivningsland: USA
  • Antal sidor: 561
  • Vikt: 420 g
  • Höjd: 203 mm
  • Antal komponenter: 1
  • Format: Häftad (trade paper)