Min mosters migrän

(pocket)

av Hanne-Vibeke Holst

(2 recensioner) Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2002-12-01
Språk:
Svenska
Varför finner sig starka kvinnor fortfarande i att, så här efter emancipationens århundrade, bli betraktade som andra klassens varelser? Var finns upproret? Vreden?

Frågorna ställer danska Hanne-Vibeke Holst, författaren till den storsäljande romantrilogin om Therese Skårup. Nu berättar hon om hundra års kvinnoliv, som det formades (av män) och levdes i hennes egen familj. I lust, i nöd – och ofta under tyst protest. Det har blivit en självbiografisk odyssé, ett sorglustigt avslöjande av kvinnokönets ständiga undergivenhet. Hon har intervjuat sin mormor, sin mor, sina systrar och väninnor om deras liv, men framför allt är det en uppriktig och självutlämnande berättelse om flickan och kvinnan Hanne-Vibeke – varför hon blev den hon är idag.

När Min mosters migrän kom ut i Danmark 1999 beskrevs den av Politiken som den viktigaste debattboken om feminism och den kvinnliga identiteten och har hittills sålts i över 100.000 exemplar.

"En bok som man längtar hem för att läsa..." Femina

"Det är medryckande, bitvis mycket spännande..." SvD

Fler böcker av Hanne-Vibeke Holst

Drottningoffret (pocket)
Kronprinsessan (pocket)
Kungamordet (pocket)
Der perfekte Plan (pocket)

Drottningoffret

Hanne-Vibeke Holst (storpocket)

Kronprinsessan

Hanne-Vibeke Holst (pocket)

Kungamordet

Hanne-Vibeke Holst (storpocket)

Der perfekte Plan

Hanne-Vibeke Holst (inbunden)
91:- Köp
43:- Köp
73:- Köp
201:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Min mosters migrän. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Fantastisk och behövd bok!

2009-02-28 Bokmalen

Oerhört läsvärd och behövd bok. Vi är inte alls så jämställa som vi tror och Holsts bok är en välbehövd väckarklocka. Dessutom är den fantastiskt roligt och personligt skriven. Jag rekommenderar den till alla.

Feministisk bok för 45+

2003-10-02 Självklart jämställd, 26år

Jag hade förväntat mig en roman, något i stil med hennes tidigare triologi om journalisten Therese Skårup kanske, men detta var något helt annat. Det feministiska budskapet i boken känns väldigt överdrivet, som kvinna skall man göra si, leva så och absolut inte acceptera det ena och det andra från män i sin omgivning. Som 26-årig kvinna år 2003 tycker jag inte att feministdebatten är så relevant längre. Min sambo dammsuger när jag dammar, vi diskar lika ofta och tjänar lika mycket efter likvärdig utbildning, men det är ju självklart! Jag förstår att det finns många som inte har det som jag, men jag antar att en underbetald sjuksjöterska med högskoleutbildning själv förstår att det inte är rättvist, utan att behöva läsa en bok om samhällets orättvisor.

Bloggat om Min mosters migrän

De som köpt "Min mosters migrän" har även köpt:

Dyngkåt och hur helig som helst (pocket)

Dyngkåt och hur helig som helst

Mia Skäringer (pocket)
43:-
Lyckan är en sällsam fågel (pocket)

Lyckan är en sällsam fågel

Anna Gavalda (pocket)
46:-
Presidentens hustru (pocket)

Presidentens hustru

Curtis Sittenfeld (pocket)
49:-
När barnet lagt sig (pocket)

När barnet lagt sig

Michael Nyqvist (pocket)
38:-
Min mosters migrän (pocket)
  • Titel: Min mosters migrän
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789100100322
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag AB
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Gdaz Holst, Hanne-Vibeke,Ohja
  • Originalspråk: Danska
  • Översättare: Marianne Mattsson
  • Upplaga: Ny utg.
  • Antal sidor: 415
  • Vikt: 230 g
  • Höjd: 178 mm