Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet

(pocket)

roman

av Rebecca Wells

(1 recension) Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2006-05-01
Språk:
Svenska
Över 6 miljoner sålda exemplar och en storfilm om Ya-Ya-flickorna!

Mitt namn är Viviane Abbott Walker. Sextioåtta år gammal, men kan mycket väl tas för fyrtionio. Vilket man också gör. Jag ändrade i mitt körkort och behöll det där urtjusiga fotot när mitt hår fortfarande var tjockt och jag såg ut som Jessica Lange, och klistrade in det i vartenda nytt körkort jag fått sedan 1975. Och inte en enda konstapel har sagt något.

Vivi Walker, drottningen bland Ya-Ya-flickorna, är still going strong. Work-out, tennis, bourré-spel, bikt två gånger i veckan. Hennes fysik är förbluffande, levern är i fin form, till läkarnas stora förvåning. Nu möter vi henne åter tillsammans med Caro, Teensy och Necie i den lilla staden Thornton mitt i Louisiana, med dess omgivningar av träskmarker och bomullsplantager, där den fuktiga, dallrande hettan är fylld av dofter från kamelia, mimosa och kryddstark cajunmat. Nu får vi veta hur allting började någon gång på 30-talet och här avslöjas kriser i den äktenskapliga samvaron, hårresande brister i barnuppfostran och upprörande familjehemligheter under sex decennier. Barnen, Petites Ya-Yas, har trots allt blivit ganska välartade och nu kryllar det också av Très Petites Ya-Yas.

Det som förenar dessa egensinniga sydstatsbor är fortfarande humor, galenskap, stark sammanhållning och enorm livsglädje - här är ingenting grått och trist. Och precis som när man återser gamla vänner tar Ya-Ya-flickornas väg till fullkomlighet vid precis där de tidigare böckerna slutade - det är inspirerande, storslaget, uppkäftigt och kvickt.

Under mer än ett år låg Ya-Ya-flickornas gudomliga hemligheter etta på de amerikanska bestsellerlistorna och är tillsammans med Små altare överallt översatt till tjugotre språk. I USA blev det något av en kultbok och det bildades Ya-Ya-klubbar över hela landet. Boken filmades 2002 med bl. a. Sandra Bullock. I Sverige har böckerna sålt i över 160000 exemplar.

Pressröster om Ya-Ya-flickorna:

"Det här är litterär underhållning när den är som allra bäst ...en berättelse om kvinnlig vänskap som äger en nästan magisk styrka; de fyras känsla av utvaldhet, deras absoluta lojalitet." Östgöta Correspondenten

"Underhållande och rolig, men även mörk och skakand. Framför alltär det en stark skildring av det komplicerade förhållandet mellan mor och dotter ." Aftonbladet

"Ett absolut läsmåste!!" Amelia

Gå in på hemsidan www.ya-ya.com

Passar bra ihop

Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet + Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson
Pris för båda:
84:-Köp

Fler böcker av Rebecca Wells

Calla Lilly Ponders magiska händer (pocket)
Calla Lily Ponders magiska händer (pocket)
Crowning Glory Of Calla Lily Ponder (pocket)
Little Altars Everywhere (pocket)

Calla Lilly Ponders magiska händer

Rebecca Wells (pocket)

Calla Lily Ponders magiska händer

Rebecca Wells (inbunden)

Crowning Glory Of Calla Lily Ponder

Rebecca Wells (häftad)

Little Altars Everywhere

Rebecca Wells (häftad)
44:- Köp
177:- Köp
99:- Köp
116:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bra

2008-06-06 Bokmalen Andersson

Mycket bra bok som absolut ska läsas om man gillade "Yaya-flickornas gudomliga hemligheter". En bok som handlar om samma människor men berättas ur Vivi Abbott Walkers perspektiv. Också en innehållsrik bok som räcker ett tag och inte tar slut på bara några kvällar.

Bloggat om Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet

Övrig information

Vivi Walker, drottningen bland Ya-Ya-flickorna, är still going strong. Work-out, tennis, bourré-spel, bikt två gånger i veckan. Hennes fysik är förbluffande levern är i fin form, till läkarnas stora förvåning. Nu möter vi henne åter tillsammans med Caro, Teensy och Necie i den lilla staden Thornton mitt i Louisiana, med dess omgivningar av träskmarker och bomullsplantager, där den fuktiga, dallrande hettan är fylld av dofter från kamelia, mimosa och kryddstark cajunmat. Nu får vi veta hur allting började någon gång på 30-talet och här avslöjas kriser i den äktenskapliga samvaron, hårresande brister i barnuppfostran och upprörande familjehemligheter under sex decennier. Barnen, Petites Ya-Yas, har trots allt blivit ganska välartade och nu kryllar det också av Très Petites Ya-Yas. Det som förenar dessa egensinniga sydstatsbor är fortfarande humor, galenskap, stark sammanhållning och enorm livsglädje här är ingenting grått och trist. Och precis som när man återser gamla vänner tar Ya-Ya-flickornas väg till fullkomlighet vid precis där de tidigare böckerna slutade - det är inspirerande, storslaget, uppkäftigt och kvickt.

De som köpt "Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet" har även köpt:

Dyngkåt och hur helig som helst (pocket)

Dyngkåt och hur helig som helst

Mia Skäringer (pocket)
43:-
En sannolik historia (pocket)

En sannolik historia

Karin Alvtegen (pocket)
46:-
En dag (pocket)

En dag

David Nicholls (pocket)
44:-
Ängelns lek (pocket)

Ängelns lek

Carlos Ruiz Zafón (pocket)
49:-
Elsas mode : 1:a boken (pocket)

Elsas mode : 1:a boken

Sofi Fahrman (pocket)
41:-
Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Ya-Ya flickornas väg till fullkomlighet
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789100110307
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originaltitel: Ya-yas in bloom
  • Originalspråk: Engelska
  • Medarbetare: Nord, Kerstin (form)
  • Översättare: Elisabeth Runesdotter Werner
  • Antal sidor: 269
  • Vikt: 120 g
  • Höjd: 175 mm