Lyckan, kärleken & meningen med livet
(pocket)av Elizabeth Gilbert
- Format:
- Pocket Finns även som pocket (annan utg).
- Utgiven:
- 2008-06-01
- Språk:
- Svenska
Fler böcker av Elizabeth Gilbert
Eat, Pray, Love Film Tie-inElizabeth Gilbert (pocket) |
CommittedElizabeth Gilbert (häftad) |
Eat, Pray, LoveElizabeth Gilbert (ljudbok) |
Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything A...Elizabeth Gilbert (häftad) | |||
|
73:- Köp
|
66:- Köp
|
147:- Köp
|
73:- Köp
|
Kundrecensioner
Slukande bok
2011-10-03 Erika
Jag älskar sådana här böcker! Den slukade mig redan från början och sedan var det sträckläsning som gällde om dagarna. Att veta att allt verkligen har hänt är så otroligt facinerande - att kunna göra den resan. Jag rekommenderar den varmt.
En måbra bok som går rakt in i hjärtat
2009-07-18 www.ordblogg.xpedition.nu
En bok som jag verkligen kan rekommendera, det är en måbra bok på högnivå! Den handlar om författarinnan själv, Elizabeth Gilbert. Efter en jobbig skilsmässa bestämmer hon sig för att under ett år fokusera på sig själv och sitt välmående. Hon delar in året i 3 lika stora delar och tillbringar tre månader i Italien, tre månader i Indien och tre månader på Bali, Indonesien. Läsaren får följa med henne under detta år av utmaningar och insikt. Det är en hoppingivande historia som tar en med på en inre och en yttre resa och får en att fundera kring sitt eget liv och sina val. Lyckan, kärleken och meningen med livet är en bok som tåls att läsas både en och två gånger! Jag har även gett bort flera exemplar av den!
Gripande!
2008-11-26 Siri
"Lyckan, kärleken & meningen med livet" är en riktigt bra bok som berörde mig djupt. Boken består av tre delar som var och en skildrar olika sidor av författaren. Boken är väldigt utlämnande och ärligt skriven. Författaren får en att vilja besöka nya platser och att välja en positiv inställning till livet!
Långtråkig
2008-09-12 ULLA
Bok i 3 delar, varav den 1:a är väldigt intressant. Återstående av boken höll mig knappt vaken.
En innerlig och härlig bok
2008-07-30 Nadja
Jag måste säga att jag nästan satte 5 stjärnor i betyg, den ligger precis på gränsen. Den är inte bland de allra bästa böcker jag har läst, men den ligger mycket bra till. Med stor humor och ärlighet beskriver hon om sina upplevelser i Italien, Indien och Indonesien. Hon skapar en längtan att läsa mer av hennes böcker, vilket jag definitivt kommer att göra. Boken förmedlar vikten av att njuta och älska, men att samtidigt inte förlora sig själv i upplevelsen. Detta är en bok jag varmt rekommenderar.