Jakten på en mördare
(inbunden)av Tobias Barkman
Per-Åke Åkesson är nyutnämnd kriminalchef i ett svenskt polisdistrikt som inte drabbats av ett spaningsmord på tio år. Då försvinner en 17-årig flicka från en gård ute på landet. Åkesson och hans utredare dras in i en våg av mord som huvudsakligen drabbar kvinnor. Samtidigt, i granndistriktet, har polisen misslyckats med att lösa mordet på tioåriga Helén Nilsson i Hörby.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse (inbunden) av Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz | |||
|
Pris för båda:
354:-Köp
|
Fler böcker av Tobias Barkman
Maffiakrig: Nio avrättade män och staden de levde iTobias Barkman, Joakim Palmkvist (inbunden) |
MaffiakrigTobias Barkman, Joakim Palmkvist (e-bok) | |
|
179:- Köp
|
147:- Visa
|
Kundrecensioner
Jakten på en mördare av Tobias Barkman
2010-03-30 Ulla W
Boken är stundtals obehaglig, oroande för ens sinnesro, men den är över allt annat en mycket viktig bok. Den skildrar polisens svåra arbete och den förödande katastrof varje mord innebär. Mitt i den så kallade svenska idyllen, finns denna råa svarta verklighet, som här skidras med insiktfull kraft. Den är omvälvande och oförglömlig, även om man bara för några timmar får snudda vid en helt okänd värld.
Recensioner i media
"Låt mig på en gång säga att Barkman har skrivit en rafflande bok, en genuin bladvändare. (...) Som läsare får man ta del av varje detalj i sådana polisutredningar, minutiösa brottsplatsundersökningar, förhör med misstänkta och vittnen till också ganska perifera händelser. Inga stenar lämnas ovända, inga trådändar lämnas hängande. Till slut lyckas detta team ringa in sina mördare. Det är en sorglig berättelse om sorgliga män, för det är bara män det är fråga om i den här boken. Män som står i ett särskilt förhållande till kvinnor. Män som inte sällan fått sin syn på kvinnor präglade av den första kvinnan i deras liv. (...) Tobias Barkman är dessutom förfaren i konsten att hålla spänningen vid liv, att såsom en durkdriven romanförfattare skriva ut precis så mycket som är nödvändigt för att läsaren ska komma i slukartagen."
SvD
"Den kallas för ett reportage, men känns till formen nästan som en roman. Och det är en riktigt bra roman; efter några sidor är man ohjälpligt fast i Per-Åke Åkessons idoga nystande i bevisföring och misstänktas krumbukter i förhören. Det är som en Wallander-roman, fast direkt ur verkligheten."
Katrineholms-Kuriren
"Barkman (...) lyckas i stort sett tvärsigenom Jakten på en mördare, hålla läsarens uppmärksamhet vid liv och faktiskt skapa spänning av autentiskt polisarbete. Det sker så pass sällan att det är svårt att undvika att rekommendera boken för alla med det minsta intresse för kriminalitet, dess orsaker och dess bekämpning."
DN