Förläggarliv

av Per I Gedin

Bloggar      
Format:
Inbunden
Finns även som pocket.
Utgiven:
1999-01-01
Språk:
Svenska
Per I. Gedin bestämde sig tidigt för att bli bokförläggare. Efter studieåren i Uppsala kom han till Bonniers förlag, där han snart blev bokklubbschef och gav ut Aldusböckerna Sveriges första kvalitetspocketböcker. På det anrika förlaget Wahlström & Widstrand fick han möjlighet att bygga upp en bred skönlitterär utgivning, där han blev förläggare och vän till många av tidens betydande författare som Jan Fridegård, Olof Lagercrantz, Per Wästberg, Joseph Heller, Solsjenitsyn och många andra.
I sin memoarbok berättar han livfullt och dramatiskt om barndomen i ett judiskt, intellektuellt hem i 30-talets Berlin, om krigsåren i Stockholm och om äventyrliga resor på spaning efter författare i Ryssland och Afrika. Och med sin mångåriga erfarenhet ger han spännande inblickar i bokmarknadens förändring och i ett liv med böcker och författare.

Fler böcker av Per I Gedin

Heidenstam (inbunden)
Litteraturens örtagårdsmästare : Karl Otto Bonnier och hans tid (inbunden)
Jag : Carl Larsson (inbunden)
Litteraturen i verkligheten : om bokmarknadens historia och framtid (inbunden)

Heidenstam

Per I Gedin (pocket)

Litteraturens örtagårdsmästare : Karl Otto Bonnier o...

Per I Gedin (pocket)

Jag : Carl Larsson

Per I Gedin (inbunden)

Litteraturen i verkligheten : om bokmarknadens histo...

Per I Gedin (häftad)
43:- Köp
40:- Köp
205:- Köp
166:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Förläggarliv - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Recensioner i media

Som ung, energisk och nyutexaminerad student genomför Per I. Gedin en smärre revolution inom det gammalmodiga svenska bokförläggarväsendet. Här berättar han själv om sitt liv. Gedin flyttade som barn med sin judiska familj från ett nazistiskt Berlin till ett politiskt ambivalent och krigspräglat Sverige och Stockholm. Han fortsatte sin mors bana inom den litterära arbetarverkstaden och lyckades ta sig in i den svenska patriarkala bokhierarkin, där familjerna Bonnier och Norstedt då, som nu, härskade. Gedin blev förläggare på förlaget Wahlström & Widstrand och var en av männen bakom 60- och 90-talets pocketexpansioner. Han berättar med brinnande entusiasm och bittert vemod om besök och relationer med författare, politiker och förläggarkollegor. Framförallt målar Gedin upp en bild av en människa som håller drömmar och ideal vid liv trots ständiga motgångar och svek. Författarens livsglädje lyser starkt genom hela boken. Vill du veta mer om bokväsendet, eller livet, läs "Förläggarliv".

Bloggat om Förläggarliv

Övrig information

Per I. Gedin berättar livfullt och dramatiskt om ett liv med böcker och författare. Om barndomen i ett judiskt, intellektuellt hem i 30-talets Berlin och om krigsåren i Stockholm. Många av tidens utländska och svenska författare samlades där, som Karen Blixen, Peter Freuchen, Thomas Mann, Eyvind Johnson, Stig Dagerman, Artur Lundquist och många andra. Han hade tidigt bestämt sig för att bli bokförläggare. Efter studieåren i Uppsala kom han till Bonniers förlag, där han snart blev bokklubbschef och gav ut Aldusböckerna Sveriges första kvalitetspocketböcker. På det anrika förlaget Wahlström & Widstrand får han möjlighet att bygga upp en bred skönlitterär utgivning, där han blir förläggare och vän till många av tidens betydande författare. Han skildrar insiktsfullt möten med Jan Fridegård, Olof Lagercrantz, Per Wästberg, Joseph Heller och Alexander Solsjenitsyn för att nämna några. Med sin unika och mångåriga erfarenhet ger Per I. Gedin spännande inblickar i bokmarknadens förändring under femtio år. Men hans memoarer består inte enbart av äventyr i böckernas värld utan även i verkligheten som när han tillsammans med Jevtusjenko möter banditer i Georgiens vilda berg eller Wole Soyinka kidnappar honom i Nigeria.

De som köpt "Förläggarliv" har även köpt:

Bossypants (häftad)

Bossypants

Tina Fey (häftad)
94:-
American Sniper (inbunden)

American Sniper

Chris Kyle, Scott Mcewen, Jim Defelice (inbunden)
172:-
The Downing Street Years (häftad)

The Downing Street Years

Margaret Thatcher (häftad)
133:-
Ghost in the Wires (inbunden)

Ghost in the Wires

Kevin D Mitnick, William L Simon (inbunden)
160:-
Förläggarliv (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Förläggarliv
  • ISBN: 9789100570682
  • Förlag: Bonnier
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Lz Gedin, Per I.
  • Illustrationer: ill.
  • Antal sidor: 414
  • Format: Inbunden