Livet på den här planeten

(inbunden)

av Malte Persson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2002-08-01
Språk:
Svenska
Det går snabbare. Planeten snurrar, livet där går inte att beskriva. Det handlar om kärlekens nationalekonomi och om släktträden ur Första Maltebok. Om drömmar och datavirus. Limerickar, läskedrycksreklam och labyrinter. Från poesi till politik, via papegojor och partikelfysik. Någon talar, någonstans, eller också är det någon annan, någon annanstans. Röster flyter ihop och isär, förhörs och förförs. Språket sprider sig okontrollerbart i tomrummet efter alla förlorade paradis, alla Babelstorn som förstörs. Det börjar i Göteborg, eller med att världen uppstår. Sedan blir det garanterat ännu värre.

Malte Persson är född 1976 och bland annat verksam som litteraturkritiker i Göteborgs-Posten och Expressen. Livet på den här planeten är hans första roman.

Passar bra ihop

Livet på den här planeten + Samlade skrifter. Bd 5, Den glada vetenskapen : "la gaya scienza"
De som köpt den här boken har ofta också köpt Samlade skrifter. Bd 5, Den glada vetenskapen : "la gaya scienza" (häftad) av Friedrich Nietzsche
Pris för båda:
284:-Köp

Fler böcker av Malte Persson

Edelcrantz förbindelser (inbunden)
Underjorden (inbunden)
Dikter (inbunden)

Edelcrantz förbindelser

Malte Persson (pocket)

Underjorden

Malte Persson (inbunden)

Dikter

Malte Persson (inbunden)
40:- Köp
108:- Köp
121:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Livet på den här planeten - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Livet på den här planeten

Övrig information

Livet på planeten, det går inte att beskriva, inte den här säregna debutromanen heller. Det handlar om kärlekens nationalekonomi och släktträden ur Första Maltebok. Om drömmar, datavirus, limerickar, läske-drycksreklam och labyrinter. Papegojor, partikelfysik, poesi och politik. Någon talar, någonstans, eller också är det någon annan, någon annanstans. Röster flyter ihop och isär, förhörs och förförs. Språket sprider sig okontrollerbart i tomrummet efter alla förlorade paradis, alla störtade Babelstorn. Det börjar i Göteborg, eller med att världen uppstår. Sedan blir det garanterat ännu värre.



Jag snurrade på jordgloben och satte ned fingret för att se vart jag skulle åka, men där jag satte fingret, där var jag redan. Trött tittade jordgloben på mig, som ett sorgset öga, till tre fjärdedelar täckt av tårar. Då snurrade jag igen, hårdare den här gången, många varv, dygn drog förbi som vagnar i ett passerande godståg för de små jordglobsinvånarna, tills hela globen plötsligt tappade balansen, jordaxeln försköts, jag försökte gripa den, men det var försent, den föll i golvet, gick i tusen bitar. Små bitar av länder - provinser, utbrytarstater - låg spridda för mina nakna fötter, som riskerade att skära sig på deras vassa kanter. Det fanns ingen annan råd: jag gick och tog på mig mina tigertofflor för att inte skära mig i fötterna, och satte mig att pussla. Detta var första gången som jag verkligen skulle behövt komma ihåg de geografiläxor jag en gång var fantastisk på att snabbt lära mig för att sedan ännu snabbare glömma igen. Nu skildes Öst- och Västtyskland för alltid åt, nu lades Yorkshire till Yucatan, nu blev Gotland grannö till Tenerifa i en isolerad ögrupp mitt i det tropiska Barents hav. Länder skildes och förenades med hjälp av SuperGlue tills den sfäriska formen var återskapad, lite knagglig, många förkastningssprickor och kommande territorialkonflikter, men utan större läckor för världshaven att rinna ned i. Jag ställde diskret upp jordgloben på hyllan igen, och om någon kom och sa att den var konstig svarade jag att den alltid varit sådan, hade de inte märkt det förut, och vad man än kunde säga om den saken så var det i vart fall inte mitt fel att världen såg ut som den gjorde.



Vad är kultur? Det vet jag inte! Det vill jag inte ens veta! Jag misstror all kultur utom bakteriekultur. Jag vill klassificeras under rubriken "nöjen".



- En debutroman som inte liknar någonting annat, skriven med en stilistiskt briljans och en infallsrikedom som är mycket ovanlig i den unga litteraturen.



- Malte Persson har på kort tid gjort sig ett namn som betydande litteraturkritiker och som bejublad uppläsare. Hans roman har föregåtts av intensiva rykten inom det unglitterära Sverige.

De som köpt "Livet på den här planeten" har även köpt:

Samlade skrifter. Bd 5, Den glada vetenskapen : "la gaya scienza" (häftad)

Samlade skrifter. Bd 5, Den glada vetenskapen : "la ...

Friedrich Nietzsche (häftad)
163:-
Alla platser där du inte läser detta (häftad)

Alla platser där du inte läser detta

Pär Thörn (häftad)
89:-
Drift deluxe (häftad)

Drift deluxe

Liv Strömquist (häftad)
127:-
The Barbarian Nurseries (inbunden)

The Barbarian Nurseries

Hector Tobar (inbunden)
189:-
Livet på den här planeten (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Livet på den här planeten
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789100579593
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc.01
  • Medarbetare: Cederblom, Peter (form)
  • Antal sidor: 158
  • Vikt: 140 g
  • Höjd: 180 mm