Retorik eller konsten att övertyga

(kartonnage)

av Kurt Johannesson

Bloggar      
Format:
Kartonnage
Utgiven:
2006-07-01
Språk:
Svenska
Retorik eller konsten att övertyga vill lära oss att förstå och kritiskt granska mekanismerna i språket. Men hjälp av många exempel, de flesta från vår egen tid, beskrivs retorikens begrepp, principer och historia. I flera fall görs fylliga analyser av tal, t.ex. av Cicero, Goebbels, Martin Luther King, Olof Palme och av earl Spencer vid prinsessan Dianas begravning.

I ett nytillkommet kapitel analyseras vår tids retorik - reklamen - utifrån ett retoriskt perspektiv. Detta är andra reviderade och omarbetade upplagan.

Kurt Johannesson, som är Sveriges ende professor i retorik, har byggt upp en särskild avdelning för retorik vid Uppsala Universitet. Han håller även seminarier och kurser för bl.a. politiker, företagare, jurister och jurnalister.

Fler böcker av Kurt Johannesson

Tala väl : 10 lektioner i praktisk retorik (kartonnage)
Delblanc och 1700-talet - Ett seminarium på Confidencen den 17 oktober 2009 (kartonnage)
Svensk retorik : från medeltiden till våra dagar (kartonnage)
Hela världen är en teater : åtta essäer om Lars Wivallius (kartonnage)

Tala väl : 10 lektioner i praktisk retorik

Kurt Johannesson (kartonnage)

Delblanc och 1700-talet - Ett seminarium på Confiden...

Hans-Göran Ekman, Sven Delblanc, Kurt Johannesson, Lars Lönnroth, Lars Gustafsson (häftad)

Svensk retorik : från medeltiden till våra dagar

Kurt Johannesson (inbunden)

Hela världen är en teater : åtta essäer om Lars Wiva...

Kurt Johannesson, Birger Bergh, Håkan Möller, Lars Gustafsson, Jan Olof Rudén (häftad)
114:- Köp
163:- Köp
172:- Köp
216:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Retorik eller konsten att övertyga - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Retorik eller konsten att övertyga

Övrig information

Kurt Johannesson, professor emeritus i retorik, ger oss för första gången retorikens hela svenska historia. Porträtt av de mest framstående talarna i vårt land genom seklerna varvas med berättelsen om retorikens betydelse i svensk historia fram till våra dagar.

Det har hållits oräkneliga tal i Sverige genom tiderna. Man har talat i skolor och akademier, i kyrkor och riksdagen, i bönhus och vid demonstrationer, i glädje och sorg och överallt där människor kommit tillsammans. En i många stycken okänd eller bortglömd del av vår historia. Och nästan alltid följde man regler och ideal som skapades under antiken. Så var det också när man skrev brev, poesi, historia eller tidningsartiklar. För retoriken handlade om allt språk, det talade och det skrivna.
Det här är ett försök att för första gången skriva den svenska retorikens historia. Här berättas om den heliga Birgitta som trollband Europa med sina uppenbarelser och Gustav Vasa som kuvade uppstudsiga svenskar genom sina tal på tingshögar och i riksdagen; Gustav II Adolf som förvandlade det lilla Sverige till en stormakt och Gustav III som inrättade en akademi för den svenska poesin och vältaligheten; likaså Johan Olof Wallin och Esaias Tegnér som gav svenskan en oanad kraft och skönhet eller Nathan Söderblom och Selma Lagerlöf som sökte väcka mänsklighetens hopp efter första världskrigets fasor och hela den armé av lärare, präster, politiker och skribenter som också vigde sina liv åt ordets konst och makt.
Så är retoriken en del av den svenska historien.

De som köpt "Retorik eller konsten att övertyga" har även köpt:

Kommunikationsteorier: en introduktion (häftad)

Kommunikationsteorier: en introduktion

John Fiske (häftad)
205:-
Rhetorical Criticism (häftad)

Rhetorical Criticism

Jim A Kuypers (häftad)
303:-
Retorik eller konsten att övertyga (kartonnage)

Fler böcker inom

  • Titel: Retorik eller konsten att övertyga
  • Format: Kartonnage
  • ISBN: 9789113016313
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: F.06
  • Upplaga: 2
  • Antal sidor: 288
  • Vikt: 500 g
  • Höjd: 215 mm