Guvernörens hustru

(inbunden)

av Joseph O'Connor

(1 recension) Bloggar      
Format:
Inbunden
Finns även som pocket.
Utgiven:
2008-08-14
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
192:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Arton år efter att fartyget Havets stjärna, som fraktat hungersnödens offer från Irland över Atlanten, har lagt till i New York, ger sig dottern till två av passagerarna iväg på en vandring över ett ödelagt Amerika. Eliza Duane Mooney är på jakt efter en pojke som hon inte sett på fyra år, ett av hundratusentals barn som dragits in i kriget mellan nord- och sydstaterna.

Drömmen om ett bättre liv slutade ofta i tragedi för de fattiga och hoppfulla irländare som lyckades överleva den svåra resan över Atlanten. Detta är berättelsen om de nya krig och umbäranden som väntade dem.
Huvudperson i Guvernörens hustru är en typisk O'Connor-gestalt, en före detta irländsk rebell vid namn James O'Keeffe, som efter att ha dömts till döden och benådats, skickats till Tasmanien och flytt därifrån. Han hamnar till slut i USA, där han blir hjälte hos irländarna i exil. Senare blir han också krigshjälte som general i Nordstatsarmén, och framläpar senare sina dagar som guvernör i en liten håla vid namn Redemption Falls på gränsen till Kanada.

Liksom Havets stjärna är detta både en sinnrikt konstruerad historisk roman och ett kollage av musik, skillingtryck, poesi och muntliga berättelser. Joseph O'Connor leker med de förväntningar vi har på entydiga romanpersoner, i hans värld byter skurken och hjälten ofta plats med varandra.

Guvernörens hustru är en fortsättning på Havets stjärna, men helt fristående. Med Havets stjärna och Guvernörens hustru har Joseph O'Connor gjort för den irländska emigranthistorien vad Vilhelm Moberg gjorde för den svenska.

Passar bra ihop

Guvernörens hustru + Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson
Pris för båda:
236:-Köp

Fler böcker av Joseph O'Connor

Havets stjärna (inbunden)
Introducing Neuro-Linguistic Programming (inbunden)
An Introduction to NLP (inbunden)
Leading with NLP (inbunden)

Havets stjärna

Joseph O'Connor (pocket)

Introducing Neuro-Linguistic Programming

Joseph O'Connor, John Seymour (häftad)

An Introduction to NLP

Joseph O'Connor, Ian McDermott (ljudbok)

Leading with NLP

Joseph O'Connor (ljudbok)
41:- Köp
144:- Köp
246:- Köp
140:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Guvernörens hustru. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Guvernörens hustru

2011-06-28 Sofia

Efter att först ha läst, och älskat, Havets stjärna tog jag mig an Guvernörens hustru, som fortsätter berättelsen om de irländska immigranternas mödor. Handlingen kretsar mestadels kring 1860-talets Utah, där den beryktade och illa omtyckta general O'Keeffe är guvernör. Inbördeskriget har nått sitt slut, men krigets fasor och fientligheten mellan nord och syd lever kvar. Samtidigt förekommer en del parallellhandlingar som kopplas samman på ett spännande sätt. Man får följa den prostituerade Eliza Mooney på jakt efter sin bror, den friade slaven Elizabeth, O'Keeffes spanska societetshustru Lucía-Cruz och andra originella karaktärer. Berättartekniken imponerar, då boken består av utdrag ur brev, dagböcker, offentliga dokument, dikter, fotografier osv. Det hela känns väldigt autentiskt och O'Connor har lyckats med att frambringa den rätta västernkänslan. Smutsen, fattigdomen, våldet, patriotismen och nybyggarnas mod lyser verkligen igenom till läsaren.

Bloggat om Guvernörens hustru

De som köpt "Guvernörens hustru" har även köpt:

Bockfesten (inbunden)

Bockfesten

Mario Vargas Llosa (inbunden)
59:-
Lyssna till ditt hjärta, Tara (inbunden)

Lyssna till ditt hjärta, Tara

Geraldine O'Neill (inbunden)
170:-
Nattens hjärta (inbunden)

Nattens hjärta

Judith Lennox (inbunden)
185:-
Röd lilja (pocket)

Röd lilja

Nora Roberts (pocket)
46:-
Hustrur och döttrar : en vardagsberättelse (inbunden)

Hustrur och döttrar : en vardagsberättelse

Elizabeth Gaskell (inbunden)
170:-
Guvernörens hustru (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Guvernörens hustru
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789113017853
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originaltitel: Redemption Falls
  • Översättare: Inger Johansson
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 541
  • Vikt: 880 g
  • Höjd: 234 mm