Skattsökaren

(storpocket)

av Jean-Marie Gustave Le Clézio

Bloggar      
Format:
Storpocket
Utgiven:
2008-10-28
Språk:
Svenska
Året är 1892 och pojken Alexis bor med sin syster Laure och sina föräldrar på ön Mauritius utanför Afrikas östkust. Han är åtta år, hon nio, och båda lever i en trygg och oskuldsfull tillvaro nära naturen. Men en dag slås hemmet i spillror av en våldsam orkan, samtidigt som faderns affärsspekulationer slår fel. Familjen tvingas flytta, nu utfattig och splittrad. Innan fadern dör lämnar han sitt arv vidare till Alexis: legenden om en oerhörd skatt, rövad på haven av en pirat för tvåhundra år sedan och begravd på den lilla ön Rodrigues i Indiska oceanen.

Med tiden beger sig Alexis för att söka efter skatten, med hjälp av gamla kryptiska kartor. Där på stranden träffar han en ung indiska, den vilda och vackra Ouma, som visar honom naturens och kärlekens hemligheter. När första världskriget bryter ut beger sig Alexis ut som frivillig och upplever skyttegravarnas helvete. Efter kriget återvänder han till sin skattkammarö, bara för att finna att idyllen aldrig kan bli densamma.

I Skattsökaren har Le Clézio låtit sig inspireras av sin farfars öden. Detta är hans berättelse, som kan läsas på flera sätt: en romantisk äventyrshistoria, en exotisk reseskildring, en magisk saga om myternas livskraft och en forskningsrapport från gränserna mot det okända.

Fler böcker av Jean-Marie Gustave Le Clézio

Wüste (storpocket)
Afrikanen : porträtt av en far (storpocket)
Villa Aurore et autres histoires (storpocket)
Der Goldsucher (storpocket)

Wüste

Jean-Marie Gustave Le Clézio (häftad)

Afrikanen : porträtt av en far

Jean-Marie Gustave Le Clézio (ljudbok)

Villa Aurore et autres histoires

Jean-Marie Gustave Le Clézio (häftad)

Der Goldsucher

Jean-Marie Gustave Le Clézio (häftad)
102:- Köp
206:- Köp
63:- Köp
102:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Skattsökaren. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Gripande mästerverk

Man ska inte slösa med ord som "mästerverk". Här tycker jag emellertid att vi har ett. För Le Clézio visar verkligen att han inte bara till fullo behärskar berättandets ädla konst utan gör dessutom detta med sällsynt känsla för den stilistiska dimensionen. Berättelsen är gripande och skön. Den fångar mig, håller kvar mig i sina levande karaktärgestaltningar, i sina stämningslägen där det vackra och det fula, det förgångna och det kommande, smärta och lycka vävs samman i huvudpersonen Alexis historia. I orden gror blommor av alla slag, från olika platser, olika tider. När de slår ut förstår vi att färgerna är hämtade från en sfär obunden av tid och form, en sfär där människans belägenhet i grunden är oförändrad och väcker samma frågor.

Bloggat om Skattsökaren

De som köpt "Skattsökaren" har även köpt:

Blodets meridian (pocket)

Blodets meridian

Cormac McCarthy (pocket)
43:-
Dödssynden (pocket)

Dödssynden

Harper Lee (pocket)
43:-
Sista natten i Twisted River (pocket)

Sista natten i Twisted River

John Irving (pocket)
49:-
Allt är vind (häftad)

Allt är vind

J M G Le Clézio (häftad)
212:-
Niceville (pocket)

Niceville

Kathryn Stockett (pocket)
44:-
Skattsökaren (storpocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Skattsökaren
  • ISBN: 9789113021782
  • Förlag: Norstedts Pocket
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Utmärkelser: Nobelpriset
  • Originaltitel: Le chercheur d'or
  • Översättare: Ulla Bruncrona
  • Upplaga: 3
  • Antal sidor: 336
  • Vikt: 352 g
  • Höjd: 210 mm
  • Format: Storpocket