Evert Lundquist

av Fredrik Liew, Katarina Wadstein Macleod, Jeremy Lewison

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2010-01-18
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
243:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Evert Lundquist är en centralgestalt i det svenska 1900-talets konsthistoria. Hans karriär spänner över 50 år och verken utgör ett ovanligt starkt och egensinnigt konstnärskap. I samband med Moderna Museets stora utställning i januari 2010 utkommer detta nya standardverk.

Trots Evert Lundquists oomtvistade storhet har relativt lite sagts och skrivits om honom. Det som finns tillgängligt är äldre publikationer, varav ingen är tillgänglig i handeln, och den mest citerade informationskällan om konstnären är fortfarande självbiografin Ur ett målarliv, publicerad första gången 1984 (Norstedts).
Som så ofta med stora konstnärskap blir bilden av konstnärens gärningar snabbt gängse. Syftet med utställningen på Moderna Museet och den tillhörande boken är att aktualisera konstnärskapet och därigenom nyansera och fördjupa läsningen av hans måleri med nya synsätt och referensramar.

Under de år som passerat sedan Lundquists viktigaste utställningar har en ny generation konstnärer och konstpublik vuxit fram. Han representerar en konst som varit marginaliserad på samtidsarenan under drygt två decennier, ett måleri grundat i konstnärens direkta erfarenheter men med rötter i en klassisk tradition som utgår från Rembrandt och Delacroix. Mot bakgrund av det nyväckta intresset för konsten som en egen verklighet är det tydligt att Evert Lundquist har en given plats i vår samtid.

Boken ger en överblick av hela Evert Lundquists konstnärskap, från 1930-tal till hans bortgång 1994. Han blev 90 år. Den är rikt illustrerad med färgbilder av verken i utställningen och svartvita dokumentära bilder. Boken innehåller också nyskrivna texter av Fredrik Liew, intendent på Moderna Museet och utställningskommissarie; Katarina Wadstein MacLeod, konstkritiker och skribent, samt den brittiske konsthistorikern Jeremy Lewison, tidigare chef för samlingen vid Tate Gallery i London. Boken publiceras på svenska och engelska.

Passar bra ihop

Evert Lundquist + Fröken Karins världshistoria : ton möter ord möter bild
De som köpt den här boken har ofta också köpt Fröken Karins världshistoria : ton möter ord möter bild (inbunden) av Ingvar Holm
Pris för båda:
561:-Köp

Fler böcker av författarna

Turner Monet Twombly (inbunden)
Alice Neel (inbunden)
Katarina Lofstrom (inbunden)
Sturtevant (inbunden)

Turner Monet Twombly

Jeremy Lewison (inbunden)

Alice Neel

Barry Walker, Jeremy Lewison, Robert Storr, Tamar Garb (inbunden)

Katarina Lofstrom

Fredrik Liew, Anders Kreuger (häftad)

Sturtevant

Daniel Birnbaum, Bruce Hanley, Fredrik Liew (häftad)
239:- Köp
449:- Köp
215:- Köp
289:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Evert Lundquist - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Evert Lundquist

De som köpt "Evert Lundquist" har även köpt:

Out Of This Century (häftad)

Out Of This Century

Peggy Guggenheim (häftad)
114:-
Alexander McQueen (inbunden)

Alexander McQueen

Andrew Bolton, Tim Blanks, Susannah Frankel (inbunden)
290:-
The Wit and Wisdom of George Bernard Shaw ()

The Wit and Wisdom of George Bernard Shaw

George Bernard Shaw, Bernard Shaw, Caroline Thomas Harnsberger
301:-
Light and Fire of the Baal Shem Tov (häftad)

Light and Fire of the Baal Shem Tov

Yitzhak Buxbaum (häftad)
175:-
Gitanjali (häftad)

Gitanjali

Rabindranath Tagore (häftad)
90:-
Evert Lundquist (inbunden)
  • Titel: Evert Lundquist
  • ISBN: 9789113026671
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Gcz Lundquist, Evert
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 175
  • Vikt: 1040 g
  • Höjd: 285 mm
  • Format: Inbunden