Jag vägrar dö nyfiken

(e-bok)

av Babben Larsson

Bloggar      
Format:
E-bok (EPUB med vattenmärke, 0.2 MB)
Finns även som pocket, ljudbok (mp3 cd) och mp3-bok.
Utgiven:
2010-06-30
Språk:
Svenska
Allt från små reflektioner om varför folk har så himla svårt att plocka upp hundbajs till de stora frågorna om meningen med livet får du här serverat av Babben på Babbens vis. Babben är en person som reflekterar och funderar över livets alla trivialiteter och som med humor och värme kan få oss att skratta åt oss själva och allt mänskligt beteende.

Babben Larsson är ett känt namn för de flesta. Ståuppare, programledare med den egna tv-showen Babben & Co, regelbunden medverkande i Parlamentet, utsedd till Årets kvinnliga komiker 2008, mottagare av Povel Ramels karamelodiktstipendium 2008, jazzsångerska med mera.
I den här boken skriver hon om allt från hur hon gick in i väggen och tog sig ut ur väggen igen, sin ständiga kamp mot sitt sockerberoende, new age-träsket och skilsmässoångest; till mötet med sig själv och kärleken till sina trogna följeslagare, sina två svarta labradorer.

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av e-boken Jag vägrar dö nyfiken. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Sådär

Ingen bok för den som äter middag samma klockslag varje dag. Ty denna bok hoppar mycket i kronologin. För mig är det ingen nackdel. Sidan innehåller ditt och datt och avrundas emellanåt med någon historia som dragits upp på någon plats i Sverige ( och några i England). Dessa är det svårt att skratta åt, antingen för man hört den, eller för att emfasen på Babbens röst saknas. En fyra kommer inte denna bok upp i, men det är heller inget jag kan begära. För att vara en debutroman fann jag den läsvärd, och till det här fjuttiga pocketpriset finns ingen ursäkt att inte köpa den. Men ha bara inte alltför höga förväntningar. Det är en lagom-bok

Intressant, rolig och läsvärd

Verkligen en trevlig, enkel och trivsam bok att läsa. Allvarlig och öppen, är imponerad. Jag känner igen mycket från mitt eget liv och det är roligt att ta lite del av vad som hänt sen jag första gången såg henne i Visby på Tiljans Talanger för en väldans massa år sen. Var osäker om Babben skulle göra sig i bokform men det funkar perfekt. Gillar dessutom E-boksformatet så här sommartid har jag just upptäckt. Hoppas det kommer en uppföljare om några år för det här funkar!

Bloggat om Jag vägrar dö nyfiken

De som köpt "Jag vägrar dö nyfiken" har även köpt:

Sookie Stackhouse Set ()

Sookie Stackhouse Set

Charlaine Harris
341:-
A Dance with Dragons (inbunden)

A Dance with Dragons

George R R Martin (inbunden)
184:-
A Clash of Kings (pocket)

A Clash of Kings

George R R Martin (pocket)
66:-
Jag vägrar dö nyfiken (e-bok)

Fler böcker inom

  • Titel: Jag vägrar dö nyfiken
  • ISBN: 9789113032108
  • Förlag: Norstedts
  • Utgivningsland: Sverige
  • Format: E-bok (nedladdningsbar)
  • Filformat: EPUB med vattenmärke
  • Filstorlek: 0.2 MB
Stöds av följande läsplattor: Läs mer om enheterna