Faust

(pocket)

av Johann Wolfgang Von Goethe

(2 recensioner) Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
1999-11-01
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
35:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Johann Wolfgang von Goethes (1749#1832) skådespel Faust tillhör den klassiska dramatiken. Första delen utkom 1808, den andra tjugofem år senare. Men redan på 1770-talet hade Goethe börjat arbeta med skådespelet. Uppslaget fick han från en på den tiden populär folkbok.

Dramat handlar om vetenskapsmannen Faust som ingår en pakt med Mefistofeles, djävulens redskap. Mefistofeles skall låta honom uppleva allt det goda och underbara i livet mot att han efter Fausts död får hans själ.

Goethe gör sitt skådespel till en smältdegel där idéer blandas: religiositet, upplysningsfilosofi, romantik och nyklassicism. Här finns högstämd poesi liksom burleska och grovkorninga scener och satiriska avsnitt.

Översättning Britt G Hallqvist

Passar bra ihop

Faust + Candide
De som köpt den här boken har ofta också köpt Candide (pocket) av Francois Marie Arouet De Voltaire
Pris för båda:
73:-Köp

Fler böcker av Johann Wolfgang Von Goethe

Livskälla ur döden sprungen (pocket)
Den unge Werthers lidanden (pocket)
Die Leiden Des Jungen Werther (pocket)
Sagan (pocket)

Livskälla ur döden sprungen

Johann Wolfgang Von Goethe (häftad)

Den unge Werthers lidanden

Johann Wolfgang Von Goethe (inbunden)

Die Leiden Des Jungen Werther

Johann Wolfgang Von Goethe (häftad)

Sagan

Johann Wolfgang Von Goethe (inbunden)
106:- Köp
161:- Köp
45:- Köp
127:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Faust. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Faust - berättelse om strävan efter oändlighet

2011-08-29 Njager

Att betrakta Goethes Faust som en strikt skönlitterär berättelse är helt missriktat; istället var Faust en - trots att Goethe var omedveten om det - en beskrivning av européns vilja att kontrollera det oändliga, en strävan uppåt. Denna strävan visar sig emellertid vara farlig, då den i slutändan blir "självgående", frigjord från den andliga tradition som ursprungligen initierade den. Teologiskt-filosofiskt betraktat, så kan vi inte mäta oss med Gud och vi kan inte kontrollera alla världsliga skeenden. Den faustiska andan, som Spengler senare beskriver, handlar om just detta. Västerlandet går mot sin undergång - inte i något materiellt, ytligt hänseende, utan i andlig mening; den försökte kontrollera och blottlägga allt, men i slutändan tappade den samma livsgnista som gav upphov till den faustiska strävan. Även Goethes Faust gick samma öde till mötes. Men detta fantastiska verk, kommer aldrig urvattnas eller förlora sin andliga sprängkraft.

Bör nog hellre ses på teater

2004-07-09 Ronnie Kron

Faust är ett klassiskt drama av Goethe som antagligen hellre bör ses än läsas. Början av dramat, där Faust säljer sin själ till djävulen, är lovande eftersom många andra författare har lyckats mycket bra med liknande upplägg (till exempel Bulgakovs "Mästaren och Margarita" som händelsevis inleds med ett citat från just Faust), men Goethe missar helt den chansen. Både karaktärer och handlingen känns oengagerande, trista och stela. Goethe ägnar sig i stället för att skriva en bra historia mest åt ett annorlunda experiment med både stil och form som i sig är intressant men inte förmår att lyfta helhetsintrycket nämnvärt. Dramat är fullt av kopplingar till antikens klassiska litteratur (Iliaden, Odyséen, mfl) men om man inte har läst dem finns det bra kommentarer till texten efter dramats båda delar.

Bloggat om Faust

Övrig information

Johann Wolfgang von Goethes (1749¿1832) skådespel Faust tillhör den klassiska dramatiken. Första delen utkom 1808, den andra tjugofem år senare. Men redan på 1770-talet hade Goethe börjat arbeta med skådespelet. Uppslaget fick han från en på den tiden populär folkbok. Dramat handlar om vetenskapsmannen Faust som ingår en pakt med Mefistofeles, djävulens redskap. Mefistofeles skall låta honom uppleva allt det goda och underbara i livet mot att han efter Fausts död får hans själ. Goethe gör sitt skådespel till en smältdegel där idéer blandas: religiositet, upplysningsfilosofi, romantik och nyklassicism. Här finns högstämd poesi liksom burleska och grovkorninga scener och satiriska avsnitt.

De som köpt "Faust" har även köpt:

Don Quijote av la Mancha (pocket)

Don Quijote av la Mancha

Miguel De Cervantes Saavedra (pocket)
44:-
Litteraturens historia i världen (inbunden)

Litteraturens historia i världen

Bernt Olsson, Ingemar Algulin (inbunden)
312:-
Den gudomliga komedin (inbunden)

Den gudomliga komedin

Dante Alighieri (inbunden)
186:-
Främlingen (pocket)

Främlingen

Albert Camus (pocket)
49:-
Brott och straff (pocket)

Brott och straff

Fjodor Dostojevskij (pocket)
49:-
Faust (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Faust
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789127078154
  • Förlag: Natur & Kultur
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hf.02=c,Hcef.02
  • Originalspråk: Tyska
  • Översättare: Britt G Hallqvist
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 313
  • Vikt: 270 g
  • Höjd: 180 mm