Midvinterblod

(kartonnage)
(8 recensioner) Bloggar      
Format:
Kartonnage
Finns även som mp3-bok, e-bok, ljudbok (cd-skiva) och pocket.
Utgiven:
2008-09-01
Serie:
Malin Fors (del 1)
Språk:
Svenska
Midvinterblod är första delen i en trilogi om kriminalinspektör Malin Fors vid Linköpingspolisen. Det är en otäckt suggestiv berättelse om gamla oförrätter, hemligheter och de fruktansvärda saker som människor kan utsätta varandra för.

Kundrecensioner

Det finns 8 recensioner av boken Midvinterblod. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Spännande!

2010-10-18 Mia

Jag tycker Mons Kallentofts böcker i denna serie är superspännande och jag längtar till att få läsa den senaste. Midvinterblod är en sån bok som man inte kan lägga ifrån sig enligt mig, men får väl hålla med om att han inte riktigt klår Stieg Larsson (eller om det nu var hans sambo ändå som bidrog mkt till skrivandet...??), men det är inte alltför långt ifrån!

Hyfsad

2010-01-06 jonas

Går att läsa om man vill fördriva några timmar med en bok, men att den skulle vara bätre än Stieg Larssons böcker håller jag definitivt inte med om. De spelar ju inte ens i samma divisuíon

sisådär

2009-12-12 AD ASTRA

Läst i bokklubben och någon tyckte fyra av fem och någon tre av fem. En besvikelse tyckte jag, inte alls medryckande och bara lite seg. Visst var den helt ok att läsa men ICA-kururens recension att det var bättre än Stieg Larsson var ju ren lögn!

Nja..svag 2:a

2009-08-02 g00fy

"Skippa Stieg Larsson. Kallentoft är bättre!", skriver ICA-kuriren och jag kan erkänna att det var det citatet som gjorde att jag köpte boken. Efter att ha läst boken så känns citatet som ett hån mot Millenium-trilogin, för detta var inte bra. Visst, språket är fint, rent av poetiskt stundom, men intrigen eller handlingen lämnar mycket att önska. Rent polis- eller utredningstekniskt så är det smått löjeväckande ibland. Näe, Steig Larsson är ohotad.

Utmärkt deckare

2009-05-08 Paula

Kallentoft har skrivit en spännande och lite annorlunda deckare som utspelar sig i Linköping. Rekommenderas!

Bloggat om Midvinterblod

De som köpt "Midvinterblod" har även köpt:

Mörk jord (inbunden)

Mörk jord

Belinda Bauer (inbunden)
159:-
Eldvittnet (ljudbok)

Eldvittnet

Lars Kepler (ljudbok)
229:-
Du gamla, du fria (ljudbok)

Du gamla, du fria

Liza Marklund (ljudbok)
209:-
Under kupolen (inbunden)

Under kupolen

Stephen King (inbunden)
189:-
Rymd utan stjärnor (pocket)

Rymd utan stjärnor

Jonas Moström (pocket)
39:-
Midvinterblod (kartonnage)

Fler böcker inom

  • Titel: Midvinterblod
  • Format: Kartonnage
  • ISBN: 9789127118164
  • Förlag: Natur & Kultur
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 429
  • Vikt: 740 g
  • Höjd: 234 mm