Vikingaliv

av Dick Harrison, Kristina Svensson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2009-10-12
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
211:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

I Vikingaliv presenteras en ny bild av vikingatiden, där mycket ställs på ända. Den senaste forskningen har lett till häpnadsväckande resultat. Författarna har bokstavligen ryckt hjälmen av vikingarna och blickat in i deras mentala universum. Hur resonerade en nyfrälst viking? Vilken betydelse hade vikingakvinnorna när Amerika skulle koloniseras? Var de vikingatida plundrarna i själva verket legosoldater? Och hur kunde vävstolarna användas som vapen?

Aldrig tidigare har så mycket skrivits om både männen och kvinnorna, och sällan med sådan vetenskaplig tyngd. Med ett undantag vet vi namnen på de fem vikingar och fem vikingakvinnor som är bokens huvudpersoner. Så nära har ingen varit dem på tusen år.

Vikingaliv är en bok för den som är intresserad av själva vikingatiden, men som också vill veta mer om enskilda vikingar. I jakt på de senaste rönen har författarna ratat gamla schabloner och hämtat ny och oväntad fakta från modern forskning.

Till skillnad från många andra författare är Dick Harrison och Kristina Svensson medvetna om att vikingatidens historia handlar om både män och kvinnor. Därför är boken uppbyggd kring lika många vikingar som vikingakvinnor.

Hela historien berättas utifrån verkliga människor som levde för tusen år sedan. Boken blir därigenom långt ifrån förutsägbar. Vardagsliv blandas med farofyllda upptäcktsresor, vikingatidens mode med krigarens råa tillvaro.

Vikingaliv sträcker sig från den kände härjaren Harald Hårdråde till den mer obekanta men inte mindre viktiga högättade Estrid i Såsta. Dessutom får läsaren bekanta sig med den värld som en handelsresande i valrossbetar rörde sig i, och även se hur kvinnorna med sina magiska stavar kunde fylla näten med fisk, och skilja älskande åt.

Passar bra ihop

Vikingaliv + Sveriges historia : 1600-1721
De som köpt den här boken har ofta också köpt Sveriges historia : 1600-1721 (inbunden) av Nils Erik Villstrand
Pris för båda:
507:-Köp

Fler böcker av författarna

Visa alla böcker av Dick Harrison, Kristina Svensson
Slaveri : 1800 till nutid (inbunden)
I historiens spegel - långa linjer och tvärsnitt (inbunden)
Ofärd (inbunden)
Stora Döden : Den Värsta Katastrof Som Drabbat Europa (inbunden)

Slaveri : 1800 till nutid

Dick Harrison (inbunden)

I historiens spegel - långa linjer och tvärsnitt

Sverker Oredsson, Lars M Andersson, Åke Holmberg, Dick Harrison (häftad)

Ofärd

Dick Harrison (ljudbok)

Stora Döden : Den Värsta Katastrof Som Drabbat Europa

Dick Harrison (pocket)
224:- Köp
453:- Köp
96:- Köp
37:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Vikingaliv - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Vikingaliv

De som köpt "Vikingaliv" har även köpt:

Sveriges historia : 1600-1721 (inbunden)

Sveriges historia : 1600-1721

Nils Erik Villstrand (inbunden)
296:-
Dödahavsrullarnas hemlighet (pocket)

Dödahavsrullarnas hemlighet

Michael Baigent, Richard Leigh (pocket)
41:-
De dödas tempel : om arkeologi och jakten på stenålderns själ (inbunden)

De dödas tempel : om arkeologi och jakten på stenåld...

Jonathan Lindström (inbunden)
199:-
Sveriges historia : 13000 f.Kr - 600 e.Kr. (inbunden)

Sveriges historia : 13000 f.Kr - 600 e.Kr.

Stig Welinder (inbunden)
296:-
Vikingaliv (inbunden)
  • Titel: Vikingaliv
  • ISBN: 9789127121478
  • Förlag: Natur & Kultur
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Kb.2
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 383
  • Vikt: 1070 g
  • Höjd: 246 mm
  • Format: Inbunden