Fredriks fiskar

(inbunden)

av Fredrik Eriksson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2006-05-01
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
182:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Fisk är en fantastisk råvara och inget kan vara mer lättlagat Fredrik Erikssons recept inspirerar till att äta fisk oftare. Här finns de enkla rätterna, där basen kan utgöras av fryst fisk, men också de lite lyxigare med färsk fisk, favoriterna som passar hela familjen och rätter med fisk och skaldjur som plockmat. Såväl söt- som saltvattenfiskar finns med i recepten.

De flesta svenskar älskar fisk, men inte sällan sviktar självförtroendet när det kommer till själva tillagningen. Rätterna i den här kokboken är enkla att göra. Här finns recept utan en massa såser som kräver att man kokar fond. Genomgående smaksättare är bland annat citron, dill, senap, gräslök, persilja och kapris självklara kryddor som lyfter fram fiskens egna unika smaker.

Här finns rätter för vardag och fest. En vanlig måndag kan det till exempel passa bra med en snabb fiskbullegryta smaksatt med saffran och kajennpeppar, medan man på lördagskvällen serverar halstrad färsk fjällröding med löjromspotatis.

Fisk och skaldjur går också utmärkt att servera som tilltugg. Receptet på till exempel citronmarinerad ansjovis med kapris gör sig lika bra på midsommarbuffén som till gott tilltugg tillsammans med en kall öl eller ett glas lätt rödvin.

Passar bra ihop

Fredriks fiskar + Fredriks skaldjur
De som köpt den här boken har ofta också köpt Fredriks skaldjur (inbunden) av Fredrik Eriksson
Pris för båda:
364:-Köp

Fler böcker av Fredrik Eriksson

Mat med Magkänsla (inbunden)
Bonniers kokbok (inbunden)
Fredriks skaldjur (inbunden)
Hela årets kokbok (inbunden)

Mat med Magkänsla

Fredrik Eriksson, Lisa Förare Winbladh (inbunden)

Bonniers kokbok

Birgit Hemberg, Fredrik Eriksson (inbunden)

Fredriks skaldjur

Fredrik Eriksson (inbunden)

Hela årets kokbok

Fredrik Eriksson (inbunden)
113:- Köp
268:- Köp
182:- Köp
208:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Fredriks fiskar - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Fredriks fiskar

Övrig information

Fisk är en fantastisk råvara och inget kan vara mer lättlagat - Fredrik Erikssons recept inspirerar till att äta fisk oftare. Här finns de enkla rätterna, där basen kan utgöras av fryst fisk, men också de lite lyxigare med färsk fisk, favoriterna som passar hela familjen och rätter med fisk och skaldjur som plockmat. Såväl söt- som saltvattenfiskar finns med i recepten. De flesta svenskar älskar fisk, men inte sällan sviktar självförtroendet när det kommer till själva tillagningen. Rätterna i den här kokboken är enkla att göra. Här finns recept utan en massa såser som kräver att man kokar fond. Genomgående smaksättare är bland annat citron, dill, senap, gräslök, persilja och kapris - självklara kryddor som lyfter fram fiskens egna unika smaker. Här finns rätter för vardag och fest. En vanlig måndag kan det till exempel passa bra med en snabb fiskbullegryta smaksatt med saffran och kajennpeppar, medan man på lördagskvällen serverar halstrad färsk fjällröding med löjromspotatis. Fisk och skaldjur går också utmärkt att servera som tilltugg. Receptet på till exempel citronmarinerad ansjovis med kapris gör sig lika bra på midsommarbuffén som till gott tilltugg tillsammans med en kall öl eller ett glas lätt rödvin.

De som köpt "Fredriks fiskar" har även köpt:

Svensk husmanskost (inbunden)

Svensk husmanskost

Tore Wretman (inbunden)
79:-
Korv : den godaste korven stoppar du själv - redskap, råvaror, teknik (kartonnage)

Korv : den godaste korven stoppar du själv - redskap...

Kristofer Franzén (kartonnage)
179:-
277 sorters kakor (inbunden)

277 sorters kakor

Jan Hedh (inbunden)
119:-
Morberg jagar och lagar (inbunden)

Morberg jagar och lagar

Per Morberg (inbunden)
220:-
Fredriks fiskar (inbunden)
  • Titel: Fredriks fiskar
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789127356863
  • Förlag: Natur & Kultur
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Qcaa
  • Medarbetare: Nilsson, Pepe (foto)
  • Illustrationer: färgill.
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 155
  • Vikt: 640 g
  • Höjd: 240 mm