Två : scener ur ett konstnärsäktenskap

(inbunden)

av Märta Tikkanen

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2004-09-01
Språk:
Svenska
Omöjlig att sluta älska ...
Märta och Henrik Tikkanen levde tillsammans i nästan trettio år. Två författare under samma tak, två som älskade varandra passionerat men hade mycket svårt att få vardagen att fungera. Han som kommen ur en annan generation med krav på ständig uppmärksamhet och med en hyperaktiv kreativitet som bara flaskan kunde stilla. Hon en heltidsarbetande fyrabarnsmor som tog till nätterna för att få ge uttryck åt det som brände inom henne och med en dröm om två som står sida vid sida.
Båda har i skönlitterär form givit en bild av varandra och sitt liv tillsammans ? Henrik i sina adressböcker, bland annat Brändövägen 8 och Mariegatan 26, Märta i Århundradets kärlekssaga och Rödluvan. Här ger hon i självbiografisk form en öppenhjärtig skildring av deras ofta kaotiska tillvaro. Men kärleken fanns där, trots allt, och näst sista dagen av sitt liv, när leukemin till sist övermannade honom, sa han: "Så mycket onödigt ... Du fanns ju där hela tiden. Att jag inte vågade tro på det."
Märta Tikkanens bok är ett starkt vittnesbörd om kärlekens enorma styrka ? och bräcklighet. Som alltid skriver hon intensivt, personligt och uttrycksfullt.
Illustrerad med teckningar av Henrik Tikkanen.

Fler böcker av Märta Tikkanen

Min mormors historia (inbunden)
Emma & Uno : visst var det kärlek (inbunden)
Fragment och dikter ur Århundradets kärlekssaga (inbunden)

Min mormors historia

Birgitta Stenberg, Märta Tikkanen, Agneta Pleijel, Katarina Mazetti, Bodil Malmsten (pocket)

Emma & Uno : visst var det kärlek

Märta Tikkanen (inbunden)

Fragment och dikter ur Århundradets kärlekssaga

Märta Tikkanen, Åsa Moberg (inbunden)
49:- Köp
184:- Köp
103:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Två : scener ur ett konstnärsäktenskap - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Två : scener ur ett konstnärsäktenskap

Övrig information

Det fanns ingen som han och det kommer inte att finnas någon, nånsin. Han var mycket svår att stå ut med, alltför lätt att avsky. Omöjlig att sluta älska.
Märta och Henrik Tikkanen levde tillsammans i nästan trettio år. Två författare under samma tak, två som älskade varandra passionerat men hade mycket svårt att få vardagen att fungera. Han som kommen ur en annan generation med krav på ständig uppmärksamhet och med en hyperaktiv kreativitet som bara flaskan kunde stilla. Hon en heltidsarbetande fyrabarnsmor som tog till nätterna för att få ge uttryck åt det som brände inom henne.
Båda har i skönlitterär form skildrat varandra och sitt liv tillsammans ? Henrik i sviten med adressböcker, bland annat Brändövägen 8 och Mariegatan 26, Märta i Århundradets kärlekssaga och Rödluvan. Här ger hon i självbiografisk form en öppenhjärtig skildring av deras gemensamma historia. Hon berättar om Henriks briljans i tal och skrift, om hur han uppmuntrade hennes skrivande men samtidigt upplevde det som ett hot, om hans brist på tillit, hans konstanta nyckfullhet. Hennes dröm om två som står sida vid sida nöttes snart ner och en kaotisk verklighet tog över. Arbetet som gymnasielärare och senare som rektor på Arbis, Svenska Arbetarinstitutet, krävde tid och engagemang, hemarbetet fick hon klara själv, de fyra barnen behövde hennes närvaro, i synnerhet under Henriks dryckesperioder. Men kärleken fanns där, trots allt, och näst sista dagen av sitt liv, när leukemin till sist övermannade honom, sa han: "Så mycket onödigt ... Du fanns ju där hela tiden. Att jag inte vågade tro på det."
Märta Tikkanens bok är ett starkt vittnesbörd om kärlekens enorma styrka ? och bräcklighet. Som alltid skriver hon intensivt, personligt och uttrycksfullt.
Illustrerad med teckningar av Henrik Tikkanen.
Märta Tikkanen är född 1935 i Helsingfors och har arbetat som journalist och gymnasielärare och var i sju år rektor vid Svenska Arbetarinstitutet. Hon debuterade 1970 med romanen nu imorron och det stora genombrottet kom 1975 med hennes fjärde roman, Män kan inte våldtas. Tre år senare gav hon ut diktromanen Århundradets kärlekssaga, som väckte en enorm uppmärksamhet och även har uppförts som pjäs i många länder. Böckerna om dottern Sofia var en ögonöppnare när det gällde förståelsen av MBD/ADHD-problematiken. Flera av Märta Tikkanens böcker har översatts till ett tjugotal språk och kommit ut i mycket stora upplagor.

De som köpt "Två : scener ur ett konstnärsäktenskap" har även köpt:

Design Of Everyday Things (häftad)

Design Of Everyday Things

Donald A Norman (häftad)
109:-
A Shadow Falls (inbunden)

A Shadow Falls

Nick Brandt (inbunden)
278:-
Just Kids (häftad)

Just Kids

Patti Smith (häftad)
96:-
The Photography Book (häftad)

The Photography Book

Ian Jeffrey (häftad)
99:-
Två : scener ur ett konstnärsäktenskap (inbunden)
  • Titel: Två : scener ur ett konstnärsäktenskap
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789137124773
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Gcdz Tikkanen, Märta ,Ibz Tikkanen, Henrik
  • Illustratör/Fotograf: Henrik Tikkanen
  • Illustrationer: ill.
  • Antal sidor: 364
  • Vikt: 540 g
  • Höjd: 218 mm