Basfärdigheter i algebra

(häftad)

en förberedelse till högskolestudier

av Fredrik Albertson, Per-Gunnar Johansson, Edor Oscarsson, Anders Tengstrand

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2003-06-01
Språk:
Svenska
Boken Basfärdigheter i algebra är en förberedelse inför högskolestudier i matematik. Den täcker många av de delar som högskole- och universitetslärare samt gymnasielärare ansett vara viktiga och bygger på flera års erfarenhet av undervisning på grundnivå vid Växjö universitet. Utöver en repeterande del har författarna, för att göra övergången mellan gymnasiestudier och högskolestudier så smidig som möjligt, även lagt in vissa moment som inte behandlas särskilt utförligt i gymnasiekursen.

Grundidén i boken är att studenten inte ska behöva läsa det han/hon redan behärskar. Därför har varje avsnitt försetts med ett förtest. Utifrån resultatet på dessa förtester får studenten en idé om vilka avsnitt som behöver repeteras. Efter varje kapitel finns också eftertester så att studenten själv kan kontrollera om han/hon behöver repetera något avsnitt ytterligare en gång. När studenten har gått igenom hela materialet finns ett sluttest för hela boken.

Boken innehåller 176 utförligt lösta exempel och 353 övningar med deluppgifter och svar. Till detta kommer ytterligare 240 testuppgifter, även dessa med deluppgifter och svar.
Andra upplagan.

Passar bra ihop

Basfärdigheter i algebra + Matematik 4000 Kurs CD Blå Lärobok
De som köpt den här boken har ofta också köpt Matematik 4000 Kurs CD Blå Lärobok (häftad) av Lena Alfredsson, Patrik Erixon, Hans Heikne, Anna Palbom
Pris för båda:
687:-Köp

Fler böcker av författarna

Linjär algebra med vektorgeometri (häftad)
Elementär algebra (häftad)
Åtta kapitel om geometri (häftad)
Analys för ingenjörsutbildningar (häftad)

Linjär algebra med vektorgeometri

Anders Tengstrand (häftad)

Elementär algebra

Lennart Hellström, Per-Gunnar Johansson, Staffan Morander, Anders Tengstrand (häftad)

Åtta kapitel om geometri

Anders Tengstrand (häftad)

Analys för ingenjörsutbildningar

Anders Tengstrand (häftad)
412:- Köp
426:- Köp
355:- Köp
397:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Basfärdigheter i algebra - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Basfärdigheter i algebra

Övrig information

Fredrik Albertson är teknisk doktor och arbetar med akustik vid Fläkt Woods AB i Växjö. Han har tidigare arbetat som lärare i matematik vid Växjö universitet.
Per-Gunnar Johansson arbetar dels som programvaruutvecklare och dels som lärare i matematik och datavetenskap vid EC-gruppen i Svängsta. Han har tidigare arbetat som lärare i matematik vid Växjö universitet.
Edor Oscarsson har tidigare arbetat som lärarutbildare vid Växjö universitet.
Anders Tengstrand har tidigare arbetat som lärare i matematik vid Växjö universitet.
Samtliga har stor erfarenhet av undervisning på alla nivåer inom högskolor och universitet. De har också mångårig erfarenhet av gymnasie- undervisning och deltar kontinuerligt i pedagogiska utvecklingsprojekt i matematik.

De som köpt "Basfärdigheter i algebra" har även köpt:

Renewable Energy (häftad)

Renewable Energy

Godfrey Boyle (häftad)
329:-
Praktisk husbyggnadsteknik (häftad)

Praktisk husbyggnadsteknik

Kenneth Sandin (häftad)
268:-
Praktisk byggnadsfysik (häftad)

Praktisk byggnadsfysik

Kenneth Sandin (häftad)
420:-
Elementary Linear Algebra with Supplemental Applications (häftad)

Elementary Linear Algebra with Supplemental Applicat...

Howard Anton, Chris Rorres (häftad)
499:-
Basfärdigheter i algebra (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Basfärdigheter i algebra
  • Format: Häftad
  • ISBN: 9789144031286
  • Förlag: Studentlitteratur AB
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Tc
  • Medarbetare: Albertson, Fredrik
  • Upplaga: 2
  • Antal sidor: 292
  • Vikt: 420 g
  • Höjd: 220 mm