Geobiosfären : en introduktion
(häftad)av Per-Gunnar Andréasson, Lena Adrielsson, Per Ahlberg, Lena Barnekow, Svante Björck
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2006-08-01
- Språk:
- Svenska
Boken är avsedd för grundkurser i geovetenskap men riktar sig även till en allmänhet som vill bilda sig en egen uppfattning om grundorsakerna till förändringar av markens, havens och atmosfärens tillstånd.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Introduktion till Kartografi och geografisk information (häftad) av Ola Hall, Göran Alm, Stefan Ene, Ulf Jansson | |||
|
Pris för båda:
900:-Köp
|
Fler böcker av författarna
Nobel Lectures In Chemistry 2001-2005Per Ahlberg (inbunden) |
|
817:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Geobiosfären : en introduktion
Övrig information
Bokens första del om Den levande planeten rekonstruerar hur Jorden och förutsättningar för liv uppkom. Geobiosfären kallas samspelet mellan Jordens yttre sfärer, litosfären, hydrosfären, atmosfären och biosfären, som kan avspeglas i global klimatförändring såväl som lokal algblomning. Plattornas rörelser reglerar långsiktigt livs-miljön på jordytan men orsakar även plötsliga vulkanutbrott, jordskalv, tsunami. Livets utveckling beskrivs, liksom dess motgångar: massutdöenden. Tiden är en viktig dimension; dateringmetoder lämpade för olika material från äldsta urberg till stockar i fäbodstugor beskrivs. I Geobiosfärens processer och produkter lär vi basfakta om mineral, bergarter, malmer och sediment; om bergets metamorfos, deformation och vittring; kunskaper vi sedan tillämpar under en resa från bergstoppar till djuphavsbottnar i delen Landskapets processer och produkter. Kapitel om inlandsisens landskap, sjöar och torvmarker följs upp i delen om Sveriges geologi med rekonstruktioner av senaste istidsscykeln, Östersjöns utveckling samt florans och faunans invandring. I Jordens resurser och deras utnyttjande diskuteras bl.a. global försörjning med metaller respektive regional försörjning med grus.
Boken är skriven för grundkurser i geoämnen men även för studenter eller yrkesverksamma inom miljöteknik, landskaps- och byggplanering samt för lekmän, som vill skapa sig en egen uppfattning om orsaker till förändringar i markens, havens och atmosfärens tillstånd, naturliga eller orsakade av våra ingrepp.
Till boken hör en webbplats vilken innehåller bl.a interaktiva övningar, exkursioner och aktuella länkar. Aktiveringskod finns på omslagets insida.