Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid multimedicinering

(häftad)

av Annika Kragh

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2005-11-01
Språk:
Svenska
Boken belyser orsaker till och risker med multimedicinering för individen och samhället.
Patientfall illustrerar bakomliggande orsaker till problem, även av praktisk natur, som uppstår vid äldres läkemedelsanvändning. Stor vikt läggs vid klinisk förankring och vilka insatser som kan höja kvaliteten i äldres farmakoterapi.
Boken fördjupar kunskapen om äldres farmakoterapi och vänder sig till läkare, sjuksköterskor, apotekare och farmaceuter som arbetar med äldre och deras läkemedelsanvändning.
Beslutsfattare och ansvariga för äldrevårdens utveckling kan också ha nytta av stora delar av bokens innehåll.

Passar bra ihop

Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid multimedicinering + Randomiserade kontrollerade kliniska prövningar
De som köpt den här boken har ofta också köpt Randomiserade kontrollerade kliniska prövningar (häftad) av Alejandro Jadad
Pris för båda:
553:-Köp

Fler böcker av Annika Kragh

Drug-Related Problems In The Elderly (häftad)

Drug-Related Problems In The Elderly

Patrik Midlov, Annika Kragh (inbunden)
1315:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid multimedicinering - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid...

Övrig information

Befolkningsutvecklingen i Sverige visar på en fördubbling av personer över 80 år fram till 2050. Andelen multisjuka äldre som medicinerar med tio till femton olika läkemedel blir allt fler.

Stigande ålder medför ökad risk för hälsoproblem och kroniska sjukdomar. Lösningen har blivit en omfattande läkemedelsanvändning på gott och ont. Den åldrade kroppen, inklusive hjärnan, medför att problem ofta uppstår vid läkemedelsbehandling av äldre och specifik kunskap inom området behövs.

I boken belyses orsaker till och risker med multimedicinering för individen och samhället. Patientfall illustrerar bakomliggande orsaker till problem, även av praktisk natur, som uppstår vid äldres läkemedelsanvändning. Stor vikt läggs vid klinisk förankring och vilka insatser som kan höja kvaliteten i äldres farmakoterapi. Äldre personer är stora vårdkonsumenter i alla vårdinstanser vilket förorsakar svårigheter när kommunikationen mellan aktörerna inte fungerar. I landsting, kommuner och privat hälso- och sjukvård finns ett stort behov av ökad kunskap kring äldres läkemedelsbehandling.

Boken har tagits fram för att fördjupa kunskapen om äldres farmakoterapi och vänder sig till läkare, sjuksköterskor, apotekare och farmaceuter som arbetar med äldre och deras läkemedelsanvändning. Beslutsfattare och ansvariga för äldrevårdens utveckling kan också ha nytta av stora delar av bokens innehåll.

De som köpt "Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid multimedicinering" har även köpt:

Att vara äldre : "... man har ju sina krämpor ..." (häftad)

Att vara äldre : "... man har ju sina krämpor ..."

Kerstin Blomqvist, Anna-Karin Edberg (häftad)
272:-
Etik och omvårdnad (häftad)

Etik och omvårdnad

Helle Stryhn (häftad)
269:-
Kommunikation: Samtal och bemötande i vården (häftad)

Kommunikation: Samtal och bemötande i vården

Bjöörn Fossum (häftad)
328:-
Epidemiologi för hälsovetare : en introduktion (häftad)

Epidemiologi för hälsovetare : en introduktion

Ingemar Andersson (häftad)
295:-
Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid multimedicinering (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Äldres läkemedelsbehandling : orsaker och risker vid multimedicinering
  • ISBN: 9789144039060
  • Förlag: Studentlitteratur AB
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Vde,Ve
  • Medarbetare: Kragh, Annika (red.)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 278
  • Vikt: 400 g
  • Höjd: 155 mm
  • Format: Häftad