Att skriva uppsats med akribi

(häftad)

av Jan Trost

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2008-12-15
Språk:
Svenska
Det kan förefalla enkelt att skriva uppsatser inom den akademiska världen. Alla som någon gång tagit sig för att på allvar skriva ett vetenskapligt arbete, vilken nivå det än rör sig om, vet emellertid att det inte är så enkelt. Jan Trost visar i sin bok hur den långa process med många svårlösta problem, som uppsatsarbetet innebär, kan klaras av. Boken behandlar dels själva uppsatsskrivandets problem, såsom syftesformulering, disposition och hur man kan komma vidare när man kört fast, dels det som ibland kallas akribi (med betoning på det sista i:et), dvs. det som skiljer en vetenskaplig uppsats från andra typer av skrifter. Noggrannhet när det gäller exempelvis citationstecken, figurer och diagram, litteraturlistor och notapparater är några av de många tekniska kvaliteter som karaktiserar ett akademiskt arbete. Detta och mycket annat får i boken en grundlig genomgång.

Att skriva uppsats med akribi är avsedd för alla som ämnar skriva en vetenskaplig uppsats eller avhandling vid högskola eller universitet. I denna tredje upplaga har författaren lagt till en hel del stoff utifrån lärares och studenters erfarenheter av tidigare upplagor. Dessutom finns nu utförliga anvisningar om hur man kan handskas med Internetuppgifter som källor och också synpunkter på hur sifferuppgifter kan eller bör visas i samband med kvalitativa och kvantitativa studier.
Tredje upplagan

Passar bra ihop

Att skriva uppsats med akribi + Textens mening och makt : metodbok i samhällsvetenskaplig text- och diskursanalys
De som köpt den här boken har ofta också köpt Textens mening och makt : metodbok i samhällsvetenskaplig text- och disk... (häftad) av Göran Bergström, Kristina Boréus
Pris för båda:
495:-Köp

Fler böcker av Jan Trost

Att vara opponent (häftad)
Kvalitativa intervjuer (häftad)
Studieteknik (häftad)
Att förstå vardagen : med ett symbolisk interaktionistiskt perspektiv (häftad)

Att vara opponent

Jan Trost (häftad)

Kvalitativa intervjuer

Jan Trost (häftad)

Studieteknik

Jan Trost, Sandra Torres-Örsten (häftad)

Att förstå vardagen : med ett symbolisk interaktioni...

Jan Trost, Irene Levin (häftad)
118:- Köp
229:- Köp
138:- Köp
292:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Att skriva uppsats med akribi - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Att skriva uppsats med akribi

De som köpt "Att skriva uppsats med akribi" har även köpt:

Rapporter och uppsatser (häftad)

Rapporter och uppsatser

Jarl Backman (häftad)
315:-
Svenska skrivregler (häftad)

Svenska skrivregler

(häftad)
223:-
Vetenskapligt skrivande (häftad)

Vetenskapligt skrivande

Karin Widerberg (häftad)
191:-
Problemformulering (häftad)

Problemformulering

Lotte Rienecker (häftad)
116:-
Att skriva uppsats med akribi (häftad)
  • Titel: Att skriva uppsats med akribi
  • ISBN: 9789144053400
  • Förlag: Studentlitteratur AB
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Aefe,Epab
  • Upplaga: 3
  • Antal sidor: 88
  • Vikt: 166 g
  • Höjd: 225 mm
  • Format: Häftad