Varför historia?

(häftad)

av Klas Åmark

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2011-07-08
Språk:
Svenska
Varför bry sig om historien i ett land som Sverige, ett land som haft fred i två hundra år? När andra länder minns sina stupade, sina revolutioner, sina hjältar och sina tragedier, vad ska då svenskarna minnas? Svenska historiker hävdar ändå att historiska kunskaper är väsentliga. Historien kan säga oss hur vi hamnat där vi är, varför vi är de vi är och kanske också något om vilka vägar vi kan välja inför framtiden.

Den här boken är en introduktion till studiet av historieämnet på universitet och högskolor. Här ges en koncentrerad översikt över den svenska historieforskningens utveckling. Vidare diskuteras vad historiska kunskaper kan tänkas säga om existentiella frågor, hur det kan gå till när historiker skriver historia och hur man under olika perioder tolkat det förflutna.

Framställningen tar sin utgångspunkt i den grundläggande frågan "Varför historia?" och är också en plädering för nyttan och nöjet med historia, en vetenskap som gör det möjligt att ställa de grundläggande, existentiella frågorna om människan i samhället.

Passar bra ihop

Varför historia? + Antikens historia: Europa i vardande
De som köpt den här boken har ofta också köpt Antikens historia: Europa i vardande (häftad) av Örjan Wikander, Charlotte Wikander
Pris för båda:
458:-Köp

Fler böcker av Klas Åmark

Det förflutna är inte vad det en gång var (häftad)
Att bo granne med ondskan : Sveriges förhållande till nazismen, Nazityskland och Förintelsen (häftad)
Hundra år av välfärdspolitik : välfärdsstatens framväxt i Norge och Sverige (häftad)
Facklig makt och fackligt medlemskap : de svenska fackförbundens medlemsutv (häftad)

Det förflutna är inte vad det en gång var

Knut Kjeldstadli, Bo Persson, Klas Åmark (häftad)

Att bo granne med ondskan : Sveriges förhållande til...

Klas Åmark (inbunden)

Hundra år av välfärdspolitik : välfärdsstatens framv...

Klas Åmark (häftad)

Facklig makt och fackligt medlemskap : de svenska fa...

Klas Åmark (häftad)
273:- Köp
190:- Köp
191:- Köp
123:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Varför historia? - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Varför historia?

De som köpt "Varför historia?" har även köpt:

Det svenska samhället 800-1720 : klerkernas och adelns tid (inbunden)

Det svenska samhället 800-1720 : klerkernas och adel...

Thomas Lindkvist, Maria Sjöberg (inbunden)
420:-
Europa i världen 1700-1900 (häftad)

Europa i världen 1700-1900

Thomas Magnusson (häftad)
327:-
Europa i världen medeltiden (häftad)

Europa i världen medeltiden

Dick Harrison (häftad)
327:-
Nordens historia (inbunden)

Nordens historia

Harald Gustafsson (inbunden)
314:-
Varför historia? (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Varför historia?
  • ISBN: 9789144057194
  • Förlag: Studentlitteratur
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: K
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 103
  • Vikt: 120 g
  • Höjd: 200 mm
  • Format: Häftad