Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation

(pocket)

av Ingmar Karlsson

Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
1995-08-01
Språk:
Svenska
Den växande muslimska fundamentalismen är inte ett uttryck för en generalplan att i ''ett heligt krig'' attackera västvärlden. Motsättningarna och fiendskapen mellan olika trosriktningar inom islam är ofta starkare än hatet mot väst. Om islam kommer att utgöra ett verkligt hot mot västvärlden eller ej ankommer på oss själva. Rasism, intolerans och snäv nationalism växer sig nu allt starkare över hela Europa som reaktion mot dagens invandring, som är obetydlig mot den vi står inför. Om invandrare med muslimsk bakgrund inte integreras i våra samhällen måste vi räkna med att underjordiska fudamentalistiska koranskolor växer fram i våra invandrarförorter. Ingmar Karlsson är sedan 1992 ambassadör och chef för UD:s idé- och analysgrupp och 1991 utkom ''Korset och halvmånen'' - en bok om de religiösa minoriteterna i Mellanöstern. Han understryker nödvändigheten av en invandringspolitik som istället för ''ghettoislam'' leder till ''euroislam'', som kan utgöra en brygga mellan Europa och dess muslimska grannar, och ger sina synpunkter på hur denna bör utformas.
I ''Islam och Europa'' redogör Ingmar Karlsson för vad som är myt och verklighet bakom den muslimska hotbilden och tar itu med en rad vanföreställnigar och fördomar om islam - gamla som nya - samt orsakerna till fundamentalismens framväxt och politiska inflytande.

Passar bra ihop

Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation + Ensamkommande barns rätt : en vägledning för den gode mannen, kommunen mf.l.
De som köpt den här boken har ofta också köpt Ensamkommande barns rätt : en vägledning för den gode mannen, kommunen m... (häftad) av Eva Von Schéele, Ingemar Strandberg
Pris för båda:
408:-Köp

Fler böcker av Ingmar Karlsson

Tro, terror och tolerans : essäer om religion och politik (pocket)
Kurdistan : landet som icke är (pocket)
Europa och turken: Betraktelser kring en komplicerad relation (pocket)
Regionernas Europa (pocket)

Tro, terror och tolerans : essäer om religion och po...

Ingmar Karlsson (inbunden)

Kurdistan : landet som icke är

Ingmar Karlsson (inbunden)

Europa och turken: Betraktelser kring en komplicerad...

Ingmar Karlsson (pocket)

Regionernas Europa

Ingmar Karlsson (pocket)
199:- Köp
175:- Köp
40:- Köp
44:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation

De som köpt "Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation" har även köpt:

Ensamkommande barns rätt : en vägledning för den gode mannen, kommunen mf.l. (häftad)

Ensamkommande barns rätt : en vägledning för den god...

Eva Von Schéele, Ingemar Strandberg (häftad)
371:-
Världens lyckligaste folk : en bok om Danmark (pocket)

Världens lyckligaste folk : en bok om Danmark

Lena Sundström (pocket)
39:-
Svensk maffia : en kartläggning av de kriminella gängen (pocket)

Svensk maffia : en kartläggning av de kriminella gängen

Matti Larsson, Lasse Wierup (pocket)
46:-
Illusionen om Gud (pocket)

Illusionen om Gud

Richard Dawkins (pocket)
37:-
Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation (pocket)
  • Titel: Islam och Europa: Samlevnad eller konfrontation
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789146167891
  • Förlag: Wahlström & Widstrand
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Cmdd-a.08,Ocf-oa,Cmdd.08,Cm,Ocf
  • Upplaga: Ny utg.
  • Antal sidor: 199
  • Vikt: 120 g
  • Höjd: 177 mm