Parfymen : en mördares historia
(pocket)av Patrick Süskind
- Format:
- Pocket Finns även som kartonnage.
- Utgiven:
- 2007-07-01
- Språk:
- Svenska
En vanlig människa skulle lätt kunna gå under i den stinkande och grymma värld som Paris fattigkvarter under 1700-talet utgör. Men Grenouille är ingen vanlig människa. Han saknar helt kroppslukt och människor blir, utan att förstå varför, illa till mods i hans närvaro. Han är född med ett säreget luktsinne och han glömmer aldrig en lukt. Dofter blir hans besatthet och hans yrke
Fler böcker av Patrick Süskind
DuvanPatrick Süskind (häftad) |
Das Parfum. 8 CDsPatrick Süskind (ljudbok) |
Om kärleken och döden / Tre historier och en betrakt...Patrick Süskind (häftad) |
Der KontrabaßPatrick Süskind (ljudbok) | |||
|
119:- Köp
|
278:- Köp
|
144:- Köp
|
150:- Köp
|
Kundrecensioner
Klassiker
2008-03-19 chs
Om du inte läst boken, så tveka inte! Den är suggestiv, märklig, fantastisk och du kommer att komma ihåg den länge efter.
Rekommenderas!
2007-08-15 läslusen
Spännande historia och verkligen en fascinerande och bisarr berättelse som får mig att tänka efter hur lukter kan vara av stor betydelse. Det var onekligen intressant att läsa en bok som handlar om en karaktär jag verkligen inte kan tycka om eller känna för. Jag tycker enbart att han (Grenouille) är läskig och äcklig. Jag tyckte språket tidvis var ganska stelt och högtravande för att i nästa stund flyta vackert och poetiskt. Vet inte om det beror på författaren eller översättaren? Trots att berättelsen blev lite långtråkig och tunn i mitten (men den tog sig igen på slutet) så tycker jag att det var en storslagen bok som bör läsas! En klassiker? Läs den! - hata den, älska den...?