Projektledning i strålkastarljuset
(häftad)en studie av Volvo YCC
av Maria Elmquist, Maria Backman
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2005-01-01
- Språk:
- Svenska
Om författarna
Maria Backman är forskare vid Institutionen för Projektledning på Chalmers och är verksam inom Fenix Forskarprogram.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Målinriktad projektstyrning (häftad) av Erling S Andersen, Kristoffer V Grude, Tor Haug | |||
|
Pris för båda:
532:-Köp
|
Fler böcker av författarna
Enabling innovationMaria Elmquist (häftad) |
|
293:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Projektledning i strålkastarljuset
Övrig information
Volvos senaste konceptbil "Your Concept Car" (YCC) utvecklades av en projektledning som enbart bestod av kvinnor och bilen, liksom det kvinnliga teamet, har blivit mycket omdiskuterad i media världen över.
Den här boken beskriver hur de arbetade, bl a med delat ledarskap och en medveten kommunikationsstrategi. Den beskriver också hur projektteamet successivt arbetade fram ett kundkoncept som navigerade dem i deras arbete. Boken baseras på en longitudinell studie av projektledningen och fokuserar på alternativa arbetsmetoder i produktutveckling och utvecklingsarbete.
Boken adresserar projektledningsproblematiken då man i en etablerad organisation försöker göra saker på ett sätt som avviker från normen och visar på hur kommunikation och användning av media kan vara en väg till framgång även internt.