Sekten : en sann historia
av Peter Pohl
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2005-03-01
- Språk:
- Svenska
Peter Pohl beskriver en verklighet som han återskapat efter telefonsamtal, tidningsartiklar, radioprogram och samtal med några av de inblandade. Berättelsen om familjens liv under några märklig år är uppskakande läsning för alla som vill sä tta sig in i hur tillvaron i en sekt kan te sig, och försöka förstå vilka mekanismer det är som får människor att ge sig in i ett sådant liv .
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jag är tyvärr död och kan inte komma till skolan idag (häftad) av Sara Ohlsson | |||
|
Pris för båda:
278:-Köp
|
Fler böcker av Peter Pohl
Alltid den där Anette!Peter Pohl (pocket) |
Dig blir det aldrig något avPeter Pohl (häftad) |
Kan ingen hjälpa Anette?Peter Pohl (häftad) |
Jag saknar dig, jag saknar dig!Peter Pohl, Kinna Gieth (pocket) | |||
|
39:- Köp
|
116:- Köp
|
153:- Köp
|
41:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Sekten : en sann historia
Övrig information
Ett litet gräl mellan två bröder om just ingenting, en flaska faller i golvet och krossas, ett splitter fastnar i ögat på den ena av tvillingsystrarna. En alldaglig olyckshändelse, kan man säga. Föräldrarna söker hjälp för det skadade ögat. Läkarna misslyckas. Man riktar sitt hopp till ett medium på Bergtuna Hälsocenter, Guds Moder, som med healing och naturmedel har botat hundratals svårt sjuka människor. Hon lovar att ta sig an den lilla flickan, ja, att ta sig an hela familjen, som är bunden av onda krafter. Åtta år senare är familjen splittrad i två fientliga hälfter och ytterligare långa år av rättegångar återstår. Boken berättar hur det kunde gå så långt.
Peter Pohl beskriver en verklighet som han återskapat efter telefonsamtal, tidningsartiklar, radioprogram och samtal med några av de inblandade. Berättelsen om familjens liv under några märklig år är uppskakande läsning för alla som vill sätta sig in i hur tillvaron i en sekt kan te sig, och försöka förstå vilka mekanismer det är som får människor att ge sig in i ett sådant liv.