Den stora hamstermassakern
av Katie Davies
Bloggar
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2010-08-03
- Serie:
- Suzanne, Tom och Joe-på-vår-ga (del 1)
- Språk:
- Svenska
- Läsålder:
- 9-12 år
Anna och hennes lillebror har tjatat och tjatat om ett husdjur. Till slut ger deras mamma upp och köper två hamstrar i djuraffären. Barnen är överlyckliga och inreder ett mysigt bo i det gamla akvariet. Det är bara det att vips fylls hela boet av små hamsterungar... Och en morgon ligger alla döda! Vad har hänt? Vem är skyldig? Anna, Tom och kompisen Suzanne drar igång sin stora undersökning och snart är alla grannarna på gatan lika misstänkta. Ska de lyckas lösa fallet? (9-12 år)
Katie Davies föddes i Newcastle 1978. Efter en massiv tjatkampanj fick hon två ryska dvärghamstrar i julklapp 1989. Hon har fortfarande inte hämtat sig efter det som hände med hamstrarna. Den stora hamstermassakern är Katies debutbok.
"Barn och vuxna getstaltas med respekt och humor. Dialogen känns avspänt lustig utan att bli klämkäck. 179 sidor varm humor för lågstadiebarn och deras vuxna." Dagens Nyheter
Katie Davies föddes i Newcastle 1978. Efter en massiv tjatkampanj fick hon två ryska dvärghamstrar i julklapp 1989. Hon har fortfarande inte hämtat sig efter det som hände med hamstrarna. Den stora hamstermassakern är Katies debutbok.
"Barn och vuxna getstaltas med respekt och humor. Dialogen känns avspänt lustig utan att bli klämkäck. 179 sidor varm humor för lågstadiebarn och deras vuxna." Dagens Nyheter
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Den stora kaninräddningen (kartonnage) av Katie Davies | |||
|
Pris för båda:
189:-Köp
|
Fler böcker av Katie Davies
Den stora kattkonspirationenKatie Davies (inbunden) |
Den stora kaninräddningenKatie Davies (kartonnage) |
The Great Cat ConspiracyKatie Davies (häftad) |
Impressionists Sticker BookKatie Davies, Sarah Courtauld (häftad) | |||
|
99:- Köp
|
101:- Köp
|
67:- Köp
|
75:- Köp
|
Kundrecensioner
Det finns 1 recension av boken Den stora hamstermassakern.
Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Döda hamstrar utreds
2011-12-29 Hobbybibliotekarien
Vad skulle du göra om du tjatat dig till en hamster, men får två som blir flera och som plötsligt är döda en morgon? Anna och hennes bror Tom har alltid velat ha husdjur till sist får de var sin hamster att ta hand om. Det går dock inte som planerat och de startar, tillsammans med grannflickan Suzanne, en utredning. Vilka kan vara skyldiga? Listan är lång men tack vare tips från en fd poliskvinna kan de fortsätta utredningen och många har alibi. Mamma har ett brottsligt förflutet Boken är lättläst och fylld av roliga illustrationer. Jag kan nästa tro att det är en 9-10 åring som skrivit detta vilket det skall föreställa. Jag läste den högt för min dotter och hon gillade den.