Ursäkta att man vill bli lite älskad
(pocket)av Johanna Thydell
"Välkomna ska ni vara till livet med Nora Jonasson! Här älskar man människor som inte älskar tillbaka. Här pluggar man till prov man ändå misslyckas på. Här blir man bjuden på fester men orsakar istället katastrofer på balkonger. Här är man vän med vänner som plötsligt tycker att man är ett riktigt svin. Här tror man att man är på ett visst sätt men så är man tydligen inte det." Tänk att det kan vara så svårt, livet. Fast Nora har det egentligen inte så förfärligt. Inte skär hon sig i armarna eller stoppar fingrarna i halsen, men ändå känns det som om hon inte duger, inte är tillräckligt smart, snygg, smal, cool.
Johanna Thydell har tidigare skrivit två ungdomsromaner - I taket lyser stjärnorna (2003) och Det fattas en tärning (2006). Hon vann Augustpriset i barn- och ungdomsklassen för I taket lyser stjärnorna.
Johanna Thydell har tidigare skrivit två ungdomsromaner - I taket lyser stjärnorna (2003) och Det fattas en tärning (2006). Hon vann Augustpriset i barn- och ungdomsklassen för I taket lyser stjärnorna.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Det är så logiskt alla fattar utom du (pocket) av Lisa Bjärbo | |||
|
Pris för båda:
89:-Köp
|
Fler böcker av Johanna Thydell
I taket lyser stjärnornaJohanna Thydell (pocket) |
Han tänkte på dem som färgerJohanna Thydell (häftad) |
Det fattas en tärningJohanna Thydell (pocket) |
Entschuldigung, dass man ein bisschen geliebt werden...Johanna Thydell (inbunden) | |||
|
48:- Köp
|
29:- Köp
|
37:- Köp
|
131:- Köp
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Ursäkta att man vill bli lite älskad -
du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".