Desserter
(kartonnage)av Jan Hedh
Dessertälskare får här sitt lystmäte. Med rätt metod kan det till synes svåra utan problem bli verklighet.
För att göra njutningen fullkomlig, innehåller boken också förslag på lämpliga dessertviner.
Ur innehållet:
- Grunddegar, bottnar och maränger
- Mandelmassa, marsipan, krämer och fyllningar
- Såser, geléer, sockerkokning, syltning, puréer och inläggningar
- Glass, sorbet, granité, parfait, suffléglass - samt mousse och bavaroise
- Kalla desserter
- Chokladdesserter. Tårtor och tarter
- Varma desserter
- Dessertviner
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Bröd & kaffebröd : baka på riktigt med Jan Hedh (kartonnage) av Jan Hedh | |||
|
Pris för båda:
254:-Köp
|
Fler böcker av Jan Hedh
Jan Hedhs bästa : från surdegar till sockerkakorJan Hedh (inbunden) |
GlasspassionJan Hedh (inbunden) |
Bröd & kaffebröd : baka på riktigt med Jan HedhJan Hedh (kartonnage) |
Choklad : mer av det godaJan Hedh (kartonnage) | |||
| Ordinarie pris: 241:- | Ordinarie pris: 114:- | |||||
|
100:- Köp
|
179:- Köp
|
175:- Köp
|
79:- Köp
|
Kundrecensioner
Läcker!
2007-01-25 Helena Pettersson
Mycket läcker dessertbok som innefattar det mesta. Boken inkluderar baskunskaper om olika råvaror och tekniker, recept som ligger till grunden för många kakbottnar och krämer & såser med många användningsområden. Glassdelen är mycket trevlig och chokladdelen likaså. Det hade kunnat finnas fler varma desserter. För att lyckas med dessa recept krävs antingen att du har en hushållsvåg eller att du har miniräknaren på plats för att räkna ut de exakta mängderna. Bilderna är vackra och tilltalet till läsaren trevligt.
Bloggat om Desserter
Övrig information
Med inspiration från Frankrike, Italien och Schweiz och i samklang med svenska desserttraditioner har Jan Hedh samlat erfarenheter i trettio år. I Desserter, som utkom för första gången 1998, delar han generöst med sig av sitt kunnande. Nytt förminskat format! Dessertälskare får här sitt lystmäte. Med rätt metod kan det till synes svåra utan problem bli verklighet. För att göra njutningen fullkomlig, innehåller boken också förslag på lämpliga dessertviner. Ur innehållet:
Grunddegar, bottnar och maränger
Mandelmassa, marsipan, krämer och fyllningar
Såser, geléer, sockerkokning, syltning, puréer och inläggningar
Glass, sorbet, granité, parfait, suffléglass ¿ samt mousse och bavaroise
Kalla desserter
Chokladdesserter. Tårtor och tarter
Varma desserter
Dessertviner
