Snälla mamma : sluta dricka

av Britta Berggren Ericson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2007-03-01
Språk:
Svenska
Snälla mamma... sluta dricka är en självutlämnande och gripande bok om hur det är att vara kvinna och alkoholist och ändå försöka klara av det vanliga livet med arbete och familj.



"Snälla mamma... sluta dricka". Lappen hittar Britta i garderoben ovanpå en gömd halvtom trelitersbox med vin. Två enkla meningar skrivna av den 15-årige sonen. De träffar allra djupast i hennes inre och ändå kan hon inte sluta dricka.
I boken beskriver författaren starkt och självutlämnande hur hennes liv med alkoholen som ständig följeslagare sett ut de senaste trettio åren.
Under många år arbetade hon som journalist både på SVT:s Nyhetsredaktion och som TV-hallåa.
"Du som alltid är så glad kan väl inte vara alkoholist" är en kommentar hon fått av sina arbetskamrater när sjukdomen avslöjades. Idag kallar hon sig själv tillfrisknande alkoholist och poängterar därmed att en alkoholist aldrig går säker för återfall.
I boken medverkar också alkoholläkaren Lars Söderling som på ett lättförståeligt sätt förklarar sjukdomen alkoholism och varför det är så svårt att sluta dricka.

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Snälla mamma : sluta dricka - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Snälla mamma : sluta dricka

Övrig information

Snälla mamma... sluta dricka är en självutlämnande och gripande bok om hur det är att vara kvinna och alkoholist och ändå fösöka klara av det vanliga livet med arbete och familj. "Snälla mamma... sluta dricka". Lappen hittar Britta i garderoben ovanpå en gömd halvtom trelitersbox med vin. Två enkla meningar skrivna av den 15-årige sonen. De träffar allra djupast i hennes inre och ändå kan hon inte sluta dricka. I boken beskriver författaren starkt och självutlämnande hur hennes liv med alkoholen som ständig följeslagare sett ut de senaste trettio åren. Under många år arbetade hon som journalist både på SVT:s Nyhetsredaktion och som TV-hallåa. "Du som alltid är så glad kan väl inte vara alkoholist" är en kommentar hon fått av sina arbetskamrater när sjukdomen avslöjades. Idag kallar hon sig själv tillfrisknande alkoholist och poängterar därmed att en alkoholist aldrig går säker för återfall. I boken medverkar också alkoholläkaren Lars Söderling som på ett lättförståeligt sätt förklarar sjukdomen alkoholism och varför det är så svårt att sluta dricka.

De som köpt "Snälla mamma : sluta dricka" har även köpt:

Immortal Life Of Henrietta Lacks (häftad)

Immortal Life Of Henrietta Lacks

Rebecca Skloot (häftad)
75:-
This is Gonna Hurt (inbunden)

This is Gonna Hurt

Nikki Sixx (inbunden)
202:-
The Art of Learning (häftad)

The Art of Learning

Josh Waitzkin (häftad)
94:-
Escape from Camp 14 (inbunden)

Escape from Camp 14

Blaine Harden (inbunden)
170:-
Snälla mamma : sluta dricka (inbunden)
  • Titel: Snälla mamma : sluta dricka
  • ISBN: 9789151848136
  • Förlag: Prisma
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Lz Berggren Ericson, Britta
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 189
  • Vikt: 560 g
  • Höjd: 215 mm
  • Format: Inbunden