Chihuahua
(inbunden)av Nadja C Martinsson
Bloggar
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2008-04-01
- Språk:
- Svenska
Världens minsta hund är döpt efter den mexikanska staden Chihuahua. Den moderna chihuahuan förekom redan i gamla mexikanska indiansamhällen, först som ett värdefullt offerdjur och senare som en själens väktare. Indianerna trodde att chihuahuan kunde vägleda sin ägares själ genom dödsriket. Chihuahuan är pigg, nyfiken och orädd till naturen. Den trippar fram med huvudet högt och tar för givet att den är, om inte störst, så i alla fall bäst och vackrast. Det den inte har i kroppsstorlek kompenseras av ett stort ego. Det här är en svårtflörtad skönhet med stor integritet. Chihuahuan blev världskänd när den i början på 2000-talet började figurera i media som en kändisaccessoar. Det uppstod en chihuahuahysteri som även nådde Sverige. Chihuahuan finns idag med på Svenska Kennelklubbens "20-i-topp-lista" över Sveriges mest populära hundraser.
Boken innehåller allt du behöver veta som chihuahuaägare, och lite till. Visste du till exempel att chihuahuans förfäder tros härstamma från en nordafrikansk ökenräv med ovanligt stora öron?
Boken innehåller allt du behöver veta som chihuahuaägare, och lite till. Visste du till exempel att chihuahuans förfäder tros härstamma från en nordafrikansk ökenräv med ovanligt stora öron?
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Sy och sticka till hunden (kartonnage) av Mette Syrstad Høydal | |||
|
Pris för båda:
254:-Köp
|
Fler böcker av Nadja C Martinsson
Festlekar : för alla roliga tillfällenNadja C Martinsson (inbunden) |
|
93:- Köp
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Chihuahua -
du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".