De tidiga upanisaderna
(inbunden)av Martin Gansten, Måns Broo
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2005-08-01
- Språk:
- Svenska
Detta är ett av hinduismens mest kända verk vid sidan om Bhavadgita (utgavs av Norstedts i översättning av Martin Gansten).
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Bhagavad-Gita : vishet och yoga (häftad) av Martin Gansten | |||
|
Pris för båda:
466:-Köp
|
Fler böcker av författarna
Hinduismens heliga skrifter : i urval och översättni...Måns Broo (inbunden) |
Bhagavad-Gita : vishet och yogaMartin Gansten (häftad) |
Sex - för guds skullSólveig Anna Bóasdóttir, Martin Gansten, Olav Hammer, Katarina Plank, Jonas Svensson (häftad) |
Primary Directions - Astrology's Old Master TechniqueMartin Gansten (häftad) | |||
|
198:- Köp
|
192:- Köp
|
246:- Köp
|
150:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om De tidiga upanisaderna
Övrig information
Upanishadernas många anonyma författare levde under de sju sista århundradena före vår tideräkning en tid av dramatiska förändringar i norra Indien, då nya läror som buddhismen och jainismen uppstod. Deras verk ger oss en fascinerande inblick i människans sökande efter sanningen, ofta i form av dialoger mellan mästare och lärjungar. Här möter vi för första gången i den indiska idéhistorien begrepp som karma och yoga, föreställningar om återfödelse och om andlig frigörelse genom självinsikt. Denna bok innehåller de tolv äldsta och mest välkända upanishaderna, som nu för första gången föreligger i direktöversättning från sanskrit till svenska. Den texttrogna översättningen grundar sig på den senaste forskningen, men riktar sig till en bred publik.
Detta är ett av hinduismens mest kända verk vid sidan om Bahavadgita (utgavs av Norstedts i översättning av Martin Gansten).