Att lura döden

(häftad)

av L J Smith

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2011-02-28
Serie:
Night World (del 1)
Språk:
Svenska
Läsålder:
Tonår
Hastigt dö av cancer eller leva som vampyr - vad skulle du välja?

Poppy och James har varit bästa vänner sedan dagis och Poppy tror nog att de vet det mesta om varandra (förutom att hon faktiskt är kär i honom).
Men allt vänds upp och ner när en läkare upptäcker att Poppy har cancer. Hon befinner sig i det sista stadiet och har troligen bara några veckor kvar att leva. Och hon är bara 16 år! Hon vill verkligen inte dö och James upptäcker att han inte heller står ut med att Poppy inte skulle finnas i hans liv. Och just James har faktiskt en möjlighet att rädda henne. På sätt och vis.
James är nämligen vampyr, eller en lamia, och han skulle kunna göra Poppy till vampyr också. Om hon tror på honom och vill ... och om han klarar det innan hon dör av sin sjukdom!

Nattens värld är inte en plats. Den finns överallt i vår vanliga värld. Varelserna som rör sig i natten är vackra, farliga och oemotståndliga för människor. Din bästa vän kan vara en av dem, eller den du är kär i.
Men reglerna för dessa varelser är glasklara: 1) de får aldrig avslöja för människorna vad de är och 2) en person från nattens värld får aldrig bli förälskad i en människa. Straffet för den som bryter mot dessa regler är fruktansvärt.
Det här är en berättelse om vad som händer när någon ändå bryter mot reglerna.

Passar bra ihop

Att lura döden + Yttersta offret
De som köpt den här boken har ofta också köpt Yttersta offret (häftad) av Richelle Mead
Pris för båda:
223:-Köp

Fler böcker av L J Smith

Förhäxad (häftad)
Vampire Diaries: The Awakening + The Struggle (häftad)
Nattens döttrar (häftad)
Vampire Diaries: The Fury + The Reunion (häftad)

Förhäxad

L J Smith (häftad)

Vampire Diaries: The Awakening + The Struggle

L J Smith (häftad)

Nattens döttrar

L J Smith (häftad)

Vampire Diaries: The Fury + The Reunion

L J Smith (häftad)
99:- Köp
71:- Köp
99:- Köp
71:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Att lura döden. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Romantisk och farlig

Min första tanke när jag läste baksidestexten var att nu vet jag i stort sett vad boken handlar om och vad som kommer att hända med huvudkaraktärerna. Men nu i efterhand erkänner jag att det har varit rena nöjet att läsa Att lura döden. Jag har ivrigt bläddrat igenom sidorna, slukat varje ord. Poppy trodde att sommaren skulle vara för evigt. Sedan får hon diagnosen obotlig cancer och hennes enda hopp för att överleva cancern är James, hennes bästa vän och hemliga kärlek. James är en vampyr i Night World och han kan göra Poppy odödlig, men för att lyckas med det måste han bryta mot lagarna som råder i Night World. Det här är en romantisk vampyrbok, med en känsla utöver det "vanliga". Smith har gjort karaktärerna mer trovärdiga, lyckats upprätta dem och miljön med en handfull meningar. Det tillsammans med förälskelse och förverkligande ögonblick har hon lyckats ge oss en dos av romantisk, förutsägbar, men underhållande introduktion till Night World.

Bloggat om Att lura döden

De som köpt "Att lura döden" har även köpt:

Andens kraft (häftad)

Andens kraft

Richelle Mead (häftad)
116:-
Uppvaknandet : Kampen (pocket)

Uppvaknandet : Kampen

L J Smith (pocket)
45:-
Löftet (häftad)

Löftet

Richelle Mead (häftad)
116:-
Fruset blod (häftad)

Fruset blod

Richelle Mead (häftad)
108:-
Fallen ängel (inbunden)

Fallen ängel

Becca Fitzpatrick (inbunden)
155:-
Att lura döden (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Att lura döden
  • ISBN: 9789163868405
  • Förlag: Bonnier Carlsen
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: uHce
  • Originaltitel: Secret Vampire
  • Medarbetare: Adolfsson, Ellen (form)
  • Översättare: Ingegerd Thungström
  • Antal sidor: 239
  • Vikt: 250 g
  • Höjd: 210 mm
  • Nyckelord: lj
  • Format: Häftad