Vi hittar inte den utgåva du söker efter, kanske funkar den här lika bra?

På picknick i fablernas värld

AvLeen Valkenier Efter

Inbunden, Svenska, 20123-6 år

49 kr

Slutsåld

Beskrivning

"Hej Uggla, tjena mors, kom hit en stund till oss..."

Så börjar signaturmelodin till Fablernas Värld, ett kultförklarat barnprogram som började sändas under 1970-talet. Varje avsnitt inleddes av den kloke Jakob Uggla som berättade lärorika historier, nedtecknade i djurens egen tidning: Fablernas värld.

Här handlar det om när djuren ska ha picknick i skogen. Med den näbbiga Fröken Stork i spetsen ger de sig glatt iväg med fullpackade matsäckar. Men när maten är uppäten visar det sig att de inte hittar hem igen. Nu står allt hopp till Drulle Sköldpadda och Pentti Varg. Håll tummarna för att de hittar sina vänner!

"En liten gyllene bok" är en serie böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Böckernas vackra illustrationer och tidlösa berättelser tillhör en bilderboksskatt, som nu återigen finns att läsa för barnen. Självklart har böckerna fått det klassiska originalutseendet med den karaktäristiska gyllene ryggen.

Produktinformation

Betyg & recensioner

2/5
Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • 4 för 3
Del 1

Folkets hjälte

Jens Ganman

Pocket, 2026

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

89 kr

  • -30%

Bröllopsgästerna

Alison Espach

Pocket, 2026

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

69 kr99 kr

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket, 2024

4,4 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(11)

69 kr89 kr

  • -22%
Del 2

Snedsteget

Elle Kennedy

Pocket, 2024

4,4 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(9)

69 kr89 kr

  • -30%
Del 3

Uppgörelsen

Elle Kennedy

Pocket, 2024

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(11)

69 kr99 kr