Liza Marklunds första roman bygger på en sann historia. Maria Eriksson är en vanlig svensk tjej som förälskar sig i mannen med de svarta ögonen. Men förhållandet utvecklar sig till en mardröm. Maria och hennes barn tvingas gå under jorden.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Liza Marklund (pocket)
|
Liza Marklund (ljudbok)
|
Liza Marklund (pocket)
|
Liza Marklund (pocket)
|
| | | | |
|
|
|
|
|
Det finns 15 recensioner av boken Gömda : en sann historia.
Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".
Att vara misshandlad som kvinna
Tycker fortfarande att det här en viktig bok, trots all kritik som stått i media på sistone. Jag blir upprörd när jag läser andra som skriver att de blivit lurade och att berättelsen bara är påhittad. Det tror jag inte ett dugg på att den är. Åtminstone inte helt och hållet.
Gömda är Mias berättelse. Ingenting annat. Man får läsa den och ta den för vad den är. Jag tror stenhårt på att de grundläggande sakerna är sanna. Men eftersom allt berättas ur en persons perspektiv så är det klart att vissa händelser förstärks. Det betyder inte att Mia har ljugit. Bara att hon har berättat hur hon upplevde det som hände.
Man får inte glömma att det omöjligt kan finnas en enda "sann historia" där varenda kommatecken är sant. Allt man skriver är från en persons minnen och hur den upplevde en viss situation. Inga biografier är sanna enligt mig. Det man skriver är alltid ett urval.
Vill rekommendera Gömda varmt.
Oavsett all kritik
2009-01-18 Sussi
... så är detta en av de bästa böckerna som skrivits.
Boken borde byta titel
Om den här boken ska ges ut igen måste den naturligtvis få en ny titel. "Gömda - En påhittad historia" bör den då heta så att innehåll och titel stämmer bättre överens. Tills vidare kanske Bokus kunde sätta en klisterlapp med den texten över den gamla?
Köp den inte!
2008-12-17 Nisse
Köp den inte. Berättelsen är inte sann, och det finns det bevis för i boken "Sanningen om gömda". Vilket är väldigt synd då jag trodde på allvar att det var sant och tog till mig det. Nu blir jag mest förbannad över att hon smutskastar en kultur och enbart är ute efter att tjäna pengar.
Trodde att den skulle vara bättre..
2008-09-30 J
Jo, visst är Gömda bra.. men verkligen inte så bra som jag trodde! Alla som jag känner har läst den och tyckt att den var helt fantastisk, så jag bestämde mig för att läsa den jag med, men blev faktiskt lite besviken. Och uppföljaren, den tänker jag inte slösa tid på.
Visa fler ...
Gripande verk
Mia är en vanlig svensk tjej i 30-års åldern som jobbar på bank, har egen lägenhet och trivs med sitt liv i allmänhet. På en nyårsfest träffar hon "mannen med de mörka ögonen" och han blir hennes stora kärlek mitt i tryggheten. I början går allt bra och han beter sig exemplariskt och romantiskt mot henne. Sedan går allt överstyr och misshandeln och hoten mot Mia sker dagligen och blir grövre och grövre och hotar både hennes och deras dotters liv. Flykten undan kärleken är nödvändig men samtidigt oehört förkrossande för Mia som kämpar in i det sista.
Så gripande och otrolig känslosam. Personligen är jag väldgt intresserad av arabkulturen och Mias upplevelser gör mig å ena sidan mer nyfiken men även väldigt rädd och försiktig, särskilt då jag vet att det är en sann historia.
Så j*vla bra
2007-09-07 Jenny
Denna här boken är en av de bästa jag läst... Ibland känns det nästan som om man ska börja gråta...
Du blir inte besviken!
Den mest gripande och fängslande bok jag någonsin läst. Bör läsas!!
Bra!
2006-06-19 Eli
Boken tar upp ett jätte viktigt ämne och den berör.
Intressant att läsa om hur handfallna de svenska myndigheterna VERKLIGEN är och vilket litet intresse det finns för att hjälpa de som verkligen behöver hjälp!
Kanon!
2006-04-07 RKG
Detta var en gripande bok, som verkligen fångar ens intresse.
Jag kunde inte släppa den, utan läste hela i ett sträck.
Bra slut där man ville veta mer om vad som hänt med "Mia" och hennes familj, vilket i sin tur givetvis fick mig att läsa de andra böckerna.
Läs den!!
Finns ingen bättre bok!!
2005-12-28 sofie
Gömda är den bästa bok jag någonsin läst. Jag har läst andra självbiografiska böcker, men ingen har fått mej att känna som Gömda gjorde.
Jag vet inte hur många gånger jag har läst den, men jag skulle kunna läsa den hur många gånger som helst.
Jag hoppas av hela mitt hjärta att det kommer fler böcker så jag får fortsätta följa ''Mias'' liv.
Tack för en underbar bok!
Besviken
2005-12-28 ML
Har sällan blivit så besviken över en bok och det enda som höll mig kvar var nyfikenheten över hur det skulle sluta.
Var på väg att stänga den åtskilliga gånger, på grund av det torftiga innehållet. Har verkligen Liza Marklund varit med och presterat detta...? Det enda som chockar mig är myndigheternas agerande. Om allt detta är sant (antar att det finns bevis för det), så är det jag undrar mest över, hur svenska myndigheter fungerar, eller inte fungerar!
Jag misstror inte alls "Mia" vad det gäller hennes före detta man, men hon verkar väldigt självcentrerad.
Bästa bok jag läst. Ryslig, hårresande, verklig.
"Gömda" är en bok som handlar om en tjej som träffar sin stora "kärlek".
Hon inleder ett förhållande med mannen i hennes liv. Ett liv som förvandlas till ett livs lång mardröm. "Gömda" är en bok som man bara måste läsa. Har man börjat läsa den går det bara inte att släppa den. Man blir ledsen, arg, irriterad och besviken när man läser boken. Man får följa Marias kamp mot både myndigheter, mannen hon en gång älskade och trodde va den rätta. En riktig hårresande bok man inte släpper. Jag tycker att boken är bra för att den är bra skriven. Man kommer lätt in i den, sen att den är verklighetsbaserad. Älskar böcker som handlar om verkliga livet.
Gömda
Fängslande och spännande berättelse om en kvinna som blir misshandlad och förföljd av en man. Mycket bra skriven av en av våra bästa författare - Liza Marklund. Högsta betyg - risk för sträckläsning med denna bok.
Du blir berörd på alla plan
"Gömda" speglar dagens samhälle och terrorn som lever här. Boken speglar även hur en valig svensk kvinna, även fast hon utsätts för extrema förhållanden, kan behålla hoppet och kärleken.
Den här boken berörde mig som ingen annan bok har gjort. Mina känslor växlar i takt med bokens och jag blir förargad över myndigheternas oacceptabla sätt att handskas, eller man kanske ska säga inte handskas, med situationen.
Liza Marklund har ett alldagligt språk, men för mig är det absolut inget negativt, tvärtom. Hon beskriver miljöer och situationer på ett sätt som får in läsaren i bokens värld. Man delar sorger, glädje, tro, hopp och kärlek med karaktärerna.
Boken är ett måste, jag tycker att alla borde läsa den, men jag vill ändå varna för den hemska historien.