Dotter önskas

roman

av Katerina Janouch

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2006-10-01
Språk:
Svenska
För Helena, trettionånting, en ung kvinna som inte är särskilt hårt förankrad i tillvaron, känns familjeliv avlägset. Men så möter hon Paul och bitarna faller på plats. Snabbt blir hon gravid och föder en son. Helenas mamma är en engagerad mormor. Släkten gläds åt det första barnbarnet. Och efter pojken kommer flickan - förutsätter alla. Helena blir medveten om att omvärlden är fylld av kvinnor som föder döttrar. Alla utom hon själv, verkar det.

När Helena blir gravid igen, händer något som förändrar familjens liv för alltid. Hennes mamma avlider hastigt. Tragedin gör att Helenas önskan om en dotter växer sig allt starkare. Att mista sin mamma när man själv just håller på att bli en, är kanske livets svåraste utmaning. Helena blir smärtsamt medveten om att hon har alltför få nära kvinnorelationer i sitt liv. En liten flicka kanske skulle kunna fylla tomrummet.

Mitt i kaoset sker något oväntat. Helena hittar sin mammas hemliga dagbok. Sakta inser Helena att hennes mors liv på många sätt är ett mysterium. Vem var hon, denna på ytan lättsamma kvinna? Helenas saknad och svårigheter att fi nna sig tillrätta i den bitvis tunga modersrollen blandas med en önskan att få veta sanningen. Hon ger sig på jakt efter en svunnen tid. Sökan är både en tröst, en flykt och ett begär att få veta. Men jakten på svar leder in Helena till oväntade insikter. Kanske bör en del frågor förbli obesvarade...

Dotter önskas är en roman om mammor och döttrar, men också om pappor, och om kärlek som långtifrån är okomplicerad. Det är en bok om förlust, nyfikenhet och längtan. Längtan efter saker vi kanske aldrig kan få - men just därför så förtvivlat gärna vill ha. Katerina Janouch är fembarnsmamma och bor med sin familj i en villa utanför Stockholm. Hon är vårt lands mest framstående expert på relationer och samlevnad. Hon debuterade år 2004 som romanförfattare med Anhörig, en djupt personlig bok om att älska en missbrukare. Boken blev en stor framgång och har hittills sålts i 150 000 exemplar.

Fler böcker av Katerina Janouch

69 sexiga tips (inbunden)
Amandas bok (inbunden)
Sagas bok (inbunden)
Ingrid från morgon till kväll (inbunden)

69 sexiga tips

Katerina Janouch (inbunden)

Amandas bok

Katerina Janouch (pocket)

Sagas bok

Katerina Janouch (inbunden)

Ingrid från morgon till kväll

Katerina Janouch (kartonnage)
92:- Köp
44:- Köp
115:- Köp
97:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Dotter önskas. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Berör men upprepar...

Boken berör ett lite förbjudet, men igenkännande, ämne. Den var bra, men jag kom på mig själv att skumma igenom vissa bitar av boken som kändes lite för långa.

Trögläst...

Jag gillar anhörig som Katerina skrev och hade nog för stora förväntningar på denna boken. Handlingen är bra och viktig men det blir för mycket upprepningar så boken kunde ha förkortas med minst trettio sidor. Annars så skriver Katrina en bok för framförallt kvinnor som har eller väntar barn med ett mycket bra språk.

Bloggat om Dotter önskas

Övrig information

För Helena, trettionånting, en ung kvinna som inte är särskilt hårt förankrad i tillvaron, känns familjeliv avlägset. Men så möter hon Paul och bitarna faller på plats. Snabbt blir hon gravid och föder en son. Helenas mamma är en engagerad mormor. Släkten gläds åt det första barnbarnet. Och efter pojken kommer flickan - förutsätter alla. Helena blir medveten om att omvärlden är fylld av kvinnor som föder döttrar. Alla utom hon själv, verkar det. När Helena blir gravid igen, händer något som förändrar familjens liv för alltid. Hennes mamma avlider hastigt. Tragedin gör att Helenas önskan om en dotter växer sig allt starkare. Att mista sin mamma när man själv just håller på att bli en, är kanske livets svåraste utmaning. Helena blir smärtsamt medveten om att hon har alltför få nära kvinnorelationer i sitt liv. En liten flicka kanske skulle kunna fylla tomrummet. Mitt i kaoset sker något oväntat. Helena hittar sin mammas hemliga dagbok. Sakta inser Helena att hennes mors liv på många sätt är ett mysterium. Vem var hon, denna på ytan lättsamma kvinna? Helenas saknad och svårigheter att fi nna sig tillrätta i den bitvis tunga modersrollen blandas med en önskan att få veta sanningen. Hon ger sig på jakt efter en svunnen tid. Sökan är både en tröst, en flykt och ett begär att få veta. Men jakten på svar leder in Helena till oväntade insikter. Kanske bör en del frågor förbli obesvarade... Dotter önskas är en roman om mammor och döttrar, men också om pappor, och om kärlek som långtifrån är okomplicerad. Det är en bok om förlust, nyfikenhet och längtan. Längtan efter saker vi kanske aldrig kan få - men just därför så förtvivlat gärna vill ha.

De som köpt "Dotter önskas" har även köpt:

Sookie Stackhouse Set ()

Sookie Stackhouse Set

Charlaine Harris
348:-
Disgrace (häftad)

Disgrace

J M Coetzee (häftad)
68:-
Dead and Gone (pocket)

Dead and Gone

Charlaine Harris (pocket)
73:-
Atlas Shrugged (häftad)

Atlas Shrugged

Ayn Rand (häftad)
78:-
Writing Essays About Literature (häftad)

Writing Essays About Literature

Kelley Griffith (häftad)
330:-
Dotter önskas (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Dotter önskas
  • ISBN: 9789164202130
  • Förlag: Piratförlaget
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 378
  • Vikt: 640 g
  • Höjd: 216 mm
  • Format: Inbunden