Farliga frestelser

(pocket)

av Penny Vincenzi

Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2005-02-01
Språk:
Svenska
"Det är en underhållningsroman som definitivt behagar många, dels genom dramatiska inslag och dels genom kärlekshistorier som det gnistrar kring." Dagbladet

Celia Lytton har varit förlaget Lyttons centralgestalt i decennier. Begåvad, modig, viljestark har hon lett förlaget till framgång och hållit samman familjen i med- och motgång. Genom åren har hon också lotsat in sina barn i företaget- äldste sonen Giles, tvillingarna Adele och Venetia, och den yngste, älsklingssonen Kit.

Andra världskriget är nu slut och i familjen Lytton konfronteras man med alla väl förborgade hemligheter. Kit får veta att hans far inte var Oliver Lytton utan den berömde barnboksförfattaren Sebastian Brooke. Känslan av svek är enorm, men än värre är upptäckten att kvinnan han älskar är hans halvsyster.

Barty Miller, flickan som Celia en gång räddade ur Londons slum, har nu hamnat i den märkliga positionen att hon äger aktiemajoriteten i förlaget. Hur ska hon bemöta familjen som alltid fick henne att känna att hon inte hörde dit?

Och Celia själv- det finns fortfarande hemligheter som bara hon känner till. Så fattar hon ett överraskande och avgörande beslut ...

Efter Ingen ängel och Celias döttrar kommer nu Farliga frestelser, den avslutande, fristående delen i trilogin om förlagshuset Lytton. De tre romanerna bildar ett magnifikt familjedrama, fyllt av dramatik och tragik, passionerad kärlek och svartsjuka, allt skildrat med humor och stor psykologisk insikt.

Fler böcker av Penny Vincenzi

The Decision (pocket)
Vår bästa tid (pocket)
En ren skandal (pocket)
The Best of Times (pocket)

The Decision

Penny Vincenzi (häftad)

Vår bästa tid

Penny Vincenzi (inbunden)

En ren skandal

Penny Vincenzi (pocket)

The Best of Times

Penny Vincenzi (häftad)
138:- Köp
65:- Köp
46:- Köp
93:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Farliga frestelser - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Farliga frestelser

Övrig information

Efter "Ingen ängel" och "Celias döttrar" kommer nu "Farliga frestelser", den avslutande, fristående delen i trilogin om förlagsuset Lytton. De tre romanerna bildar ett magnifikt familjedrama, fyllt av dramatik och tragik, passionerad kärlek och svartsjuka, allt skildrat med humor och stor psykologisk insikt.

De som köpt "Farliga frestelser" har även köpt:

Nödvändigheten i att dansa (pocket)

Nödvändigheten i att dansa

Kerstin Thorvall (pocket)
37:-
Prästkappan (pocket)

Prästkappan

Sven Delblanc (pocket)
34:-
En sannolik historia (pocket)

En sannolik historia

Karin Alvtegen (pocket)
46:-
Bedragen (pocket)

Bedragen

Katerina Janouch (pocket)
37:-
Natt i marknadstältet (pocket)

Natt i marknadstältet

Lars Ahlin (pocket)
34:-
Farliga frestelser (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Farliga frestelser
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789170012389
  • Förlag: Månpocket
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originaltitel: Into temptation
  • Originalspråk: Engelska
  • Översättare: Jan Järnebrand
  • Antal sidor: 569
  • Vikt: 280 g
  • Höjd: 180 mm