Stulna döttrar : en mammas kamp för att få tillbaka sina döttrar som pappan fört till Syrien

(pocket)

av Malika Kaddour

Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2004-01-01
Serie:
En sann historia
Språk:
Svenska
Malika Kaddour bor sedan 30 år i Nederländerna. Hon är muslim och familjen flyttade från Algeriet när hon var barn.

I Stulna döttrar berättar Malika Kaddour om sitt möte med syriern Hamid och deras stormiga kärlek. Det var kärlek vid första ögonkastet och två flickor är frukten av deras kärlek. När Malika inte längre orkarde leva tillsammans med Hamid, vars kvinnosyn var starkt präglad av hans kultur, kidnappade han deras två döttrar Dunja och Shirin.

Denna traumatiska händelse förvandlade Malika till en stark och förslagen kvinna, som beslutade att ingenting fick hindra henne att återfå sina flickor. Myndigheter och medier kontaktades och efter nästan omänskliga strapatser lyckades hon efter ett och ett halvt år själv föra sina barn från Syrien via Libanon till deras hem i Nederländerna.

Jag skall hitta dem om jag så måste leta igenom hela världen och jag ska föra tillbaka dem hit där de hör hemma, hit till Nederländerna hos deras mamma. -Ingen kan ostraffat stjäla mina döttrar.

Stulna döttrar ingår i serien En sann historia.

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Stulna döttrar : en mammas kamp för att få tillbaka sina döttrar som pappan fört till Syrien - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Recensioner i media

"... Den ganska enfaldiga och godtrogna flickan utvecklas till en stark och förslagen kvinna. Språket ligger nära talspråket. Svartvita foton illustrerar framställningen."
- Kerstin Werner, BTJ.

Bloggat om Stulna döttrar : en mammas kamp för att få tillbaka ...

De som köpt "Stulna döttrar : en mammas kamp för att få tillbaka sina döttrar som pap..." har även köpt:

Blonde (häftad)

Blonde

Joyce Carol Oates (häftad)
111:-
Seven Troop ()

Seven Troop

Andy McNab
71:-
The Autobiography of Theodore Roosevelt (inbunden)

The Autobiography of Theodore Roosevelt

Theodore Roosevelt (inbunden)
128:-
The discomfort zone : a personal history (häftad)

The discomfort zone : a personal history

Jonathan Franzen (häftad)
120:-
A Hart Life (inbunden)

A Hart Life

Colin Hart, Dick Allix (inbunden)
347:-
Stulna döttrar : en mammas kamp för att få tillbaka sina döttrar som pappan fört till Syrien (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Stulna döttrar : en mammas kamp för att få tillbaka sina döttrar som pappan fört till Syrien
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789170020964
  • Förlag: Bra Böcker
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Lz Kaddour, Malika
  • Originaltitel: Gestolen dochters
  • Originalspråk: Tyska
  • Medarbetare: Elzinga, Doris
  • Översättare: Rikardbn Bonde, Rikard Bonde, Ingrid Wikén Bonde
  • Upplaga: Ny utg.
  • Antal sidor: 230
  • Vikt: 130 g
  • Höjd: 180 mm