Det flammande korset

(pocket)

av Diana Gabaldon

Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2006-01-01
Serie:
Outlander-serien (del 5)
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
41:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

En ny bok i Diana Gabaldons succéserie om Claire Randall och Jamie Fraser.

Claire har den magiska gåvan att kunna resa i tiden. Hon är född på 1900-talet men lever nu tvåhundra år tidigare. Klanledaren Jamie Fraser blir hennes beskyddare och älskare. En kärlek bortom tid och rum binder dem samman.

De skotska nationalisterna är besegrade och Claire och Jamie bestämmer sig för att pröva lyckan i North Carolina i "den nya världen". Claire vet att oår väntar, att det amerikanska frihetskriget står för dörren, men familjen inrättar sitt liv efter detta och det som ger dem mod och hopp är de täta band av kärlek som knyter dem samman.

Det flammande korset är en roman om glödande passion men också en guldgruva för den historiskt intresserade. Som Jean M Auels like tecknar Diana Gabaldon människor och miljöer med stor historisk autenticitet. För den som ännu inte upptäckt Diana Gabaldon väntar ett stort läsäventyr.

Övriga titlar i serien om Claire och Jamie: Främlingen, Slända i bärnsten, Sjöfararna, Trummornas dån och Snö och Aska.

Passar bra ihop

Det flammande korset + Trummornas dån
De som köpt den här boken har ofta också köpt Trummornas dån (pocket) av Diana Gabaldon
Pris för båda:
79:-Köp

Fler böcker av Diana Gabaldon

Som ett eko (pocket)
Snö och aska (pocket)
Sjöfararna (pocket)
Echo In The Bone (pocket)

Som ett eko

Diana Gabaldon (kartonnage)

Snö och aska

Diana Gabaldon (pocket)

Sjöfararna

Diana Gabaldon (pocket)

Echo In The Bone

Diana Gabaldon (häftad)
89:- Köp
41:- Köp
38:- Köp
131:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Det flammande korset - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Det flammande korset

Övrig information

En ny bok i Diana Gabaldons succéserie om Claire Randall och Jamie Fraser. Claire har den magiska gåvan att kunna resa i tiden. Hon är född på 1900-talet men lever nu tvåhundra år tidigare. De skotska nationalisterna är besegrade och Claire och Jamie bestämmer sig för att pröva lyckan i North Carolina i "den nya världen". Claire vet att oår väntar, att det amerikanska frihetskriget står för dör-ren, men familjen inrättar sitt liv efter detta och det som ger dem mod och hopp är de täta band av kärlek som knyter dem samman.

Det flammande korset är en roman om glödande passion men också en guldgruva för den historiskt intresserade. Som Jean M Auels like tecknar Diana Gabaldon människor och miljöer med stor historisk autenticitet. För den som ännu inte upptäckt Diana Gabaldon väntar ett stort läsäventyr.

De som köpt "Det flammande korset" har även köpt:

Som ett eko (pocket)

Som ett eko

Diana Gabaldon (pocket)
47:-
Lord John och kärlekens ljuva plåga (pocket)

Lord John och kärlekens ljuva plåga

Diana Gabaldon (pocket)
36:-
Som ett eko (inbunden)

Som ett eko

Diana Gabaldon (inbunden)
79:-
Dyngkåt och hur helig som helst (pocket)

Dyngkåt och hur helig som helst

Mia Skäringer (pocket)
43:-
De målade grottornas land (inbunden)

De målade grottornas land

Jean M Auel (inbunden)
189:-
Det flammande korset (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Det flammande korset
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789170023255
  • Förlag: Bra Böcker
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originaltitel: The Fiery Cross
  • Originalspråk: Engelska
  • Översättare: Margareta Eklöf, Anders Emilson, Kerstin Bernhoff, Tove Borglund Janson, Ulf Gyllenhak, Sture Lundquist, Jan Ristarp, Cecilia Steen-Johnsson, Carla Wiberg
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 1249
  • Vikt: 540 g
  • Höjd: 180 mm