De norrbottniska satansverserna : en faksimilutgåva av (sånt man inte med bästa vilja i världen kan) Kalla fakta om Piteå
(häftad)en faksimilutgåva av Kalla fakta om Piteå
av Lasse Eriksson, Ronny Eriksson
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2009-10-01
- Språk:
- Svenska
Det här är en bok om händelser och företeelser i Piteå, en bok som varit vägledande för många i livets kuperade potatisland. Den pub-licerades lokalt första gången 1990, men försvann snabbt från bokhandels- och biblioteksdiskarna för att sedan dyka upp på svarta marknaden. Nu är tiden mogen för resten av Sverige att få ta del av de brinnande hemligheter och djärva principer som Piteås invånare så länge tagit för självklara.
Ronny och Lasse Eriksson är två av våra mest kända ståuppkomiker som medverkat i ett otal TV- och radioprogram, tex. Snacka om nyheter. Båda skådespelar, skriver musik och kommer från Piteå. Ronny titulerar sig även pessimistkonsult och har TV-serierna Lid i natt och Bondånger bakom sig. Lasse har skrivit ett tiotal böcker, senast Gode Gud ge mig tålamod - men gör det fort samt Jag har kokat 200 000 potatisar, som båda nått ut till en bred publik.
Sagt om Kalla fakta om Piteå:
"Norrlänningarna har drivit novemberdepressionen till en fin konst som nått sina ädlaste former i Piteå, där man framför allt lägger märke till tunga namn som Lasse och Ronny Eriksson /.../ Sådana kalla fakta från Piteå skakar oss sydlänningar, vi som är uppväxta i menföre och blötsnö."
Herman Lindkvist, Brödrafolkens väl
"HISNANDE ODYSSÉ I SPRÅK OCH BILD
/.../ hisnande kartläggning hur pitemålet kommit att påverka det franska språket. /.../ Sannerligen om jag läst någon enda bok i ämnet som den här. /.../ Läs boken Kalla fakta om Piteå för er egen skull och för era avkommors skull. Köp den, låna den, stjäl den, gör vad ni vill - men läs den!"
Thord Carlsson, Piteå-Tidningen
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Gode Gud, ge mig tålamod - men gör det fort : en ståuppares tankar kring... (häftad) av Lasse Eriksson | |||
|
Pris för båda:
266:-Köp
|
Fler böcker av författarna
Gode Gud, ge mig tålamod - men gör det fort : en stå...Lasse Eriksson (häftad) |
Mobbning på arbetsplatsen: Handbok i konsten att slå...Lasse Eriksson, Kristina Östberg (häftad) |
De norrbottniska satansversernaRonny Eriksson, Lasse Eriksson (mp3-bok) |
I huvudet på en orolig komikerLasse Eriksson (mp3-bok) | |||
|
133:- Köp
|
234:- Köp
|
91:- Visa
|
91:- Visa
|
Kundrecensioner
Bloggat om De norrbottniska satansverserna : en faksimilutgåva ...
Övrig information
De norrbottniska satansverserna
Det här är en bok om händelser och företeelser i Piteå, en bok som varit vägledande för många i livets kuperade potatisland. Den pub-licerades lokalt första gången 1990, men försvann snabbt från bokhandels- och biblioteksdiskarna för att sedan dyka upp på svarta marknaden. Nu är tiden mogen för resten av Sverige att få ta del av de brinnande hemligheter och djärva principer som Piteås invånare så länge tagit för självklara.
Ronny och Lasse Eriksson är två av våra mest kända ståuppkomiker som medverkat i ett otal TV- och radioprogram, tex. Snacka om nyheter. Båda skådespelar, skriver musik och kommer från Piteå. Ronny titulerar sig även pessimistkonsult och har TV-serierna Lid i natt och Bondånger bakom sig. Lasse har skrivit ett tiotal böcker, senast Gode Gud ge mig tålamod men gör det fort samt Jag har kokat 200 000 potatisar, som båda nått ut till en bred publik.
Sagt om Kalla fakta om Piteå:
"Norrlänningarna har drivit novemberdepressionen till en fin konst som nått sina ädlaste former i Piteå, där man framför allt lägger märke till tunga namn som Lasse och Ronny Eriksson". Sådana kalla fakta från Piteå skakar oss sydlänningar, vi som är uppväxta i menföre och blötsnö."
Herman Lindkvist, Brödrafolkens väl
"HISNANDE ODYSSÉ I SPRÅK OCH BILD
/.../ hisnande kartläggning hur pitemålet kommit att påverka det franska språket. "Sannerligen om jag läst någon enda bok i ämnet som den här." Läs boken Kalla fakta om Piteå för er egen skull och för era avkommors skull. Köp den, låna den, stjäl den, gör vad ni vill men läs den!"
Thord Carlsson, Piteå-Tidningen