Kung Lear

(pocket)

av William Shakespeare

Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2004-03-01
Serie:
Shakespeares dramer
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
37:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

»Kung Lear är ett hejdlöst panorama över vårt människoliv. This great stage of Fools. Detta magiska drama som i nästan varje enskildhet framvisar osannolika och besynnerliga komponenter äger som helhet förkrossande insikt och tydlighet. Våra absurditeter av nyare och äldre datum bleknar till blodlösa eftersägare inför ljuset över klipporna vid Dover eller det surnade hatet vid rättegången i kojan på heden.«
Ingmar Bergman om Kung Lear

Britt G. Hallqvists moderna tolkning gjordes för Bergmans Dramatenuppsättning 1984.

Passar bra ihop

Kung Lear + Macbeth
De som köpt den här boken har ofta också köpt Macbeth (pocket) av William Shakespeare
Pris för båda:
74:-Köp

Fler böcker av William Shakespeare

Othello (pocket)
King Lear (pocket)
Hamlet (pocket)
En midsommarnattsdröm (pocket)

Othello

William Shakespeare (häftad)

King Lear

William Shakespeare (häftad)

Hamlet

William Shakespeare (pocket)

En midsommarnattsdröm

William Shakespeare (pocket)
31:- Köp
27:- Köp
37:- Köp
37:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Kung Lear. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Leariskt

Kung Lear är "Learisk", det är ett ord som inte finns och ett ord som fångar bokens karaktär. Vem är Lear? Hur är Lear? Och, vilka är Lear? Lear är rakt igenom en känsla, det är konsekvent filosofi från Shakespeare och alla lämnas tid åt argumentation, de berömda monologerna, barnens svek, deras onda planer, Lear är förkrossad men ska vi tycka synd om honom? Shakespeare säger nej, han vill att vi ska förstå honom, se oss in i hans situation och se hopplösheten i att bli sviken i slutet av ett liv. Kung Lear dör i början, inte biologiskt nej, hans liv som härskare är över och det är vad hans liv är. Han döttrar skall ta över, men den han anser värdig tycker själva aktionen är falsk, rutten. Vi får se Kung Lear sakta dö ut, men när vi läst klart märker vi, det finns flera som Lear, makthavare som står vid kanten av livet och betänker: "Vem ska nu ta över?"

Bloggat om Kung Lear

Övrig information

Ingmar Bergman om Kung Lear: »Kung Lear är ett hejdlöst panorama över vårt människoliv. This great stage of Fools. Detta magiska drama som i nästan varje enskildhet framvisar osannolika och besynnerliga komponenter äger som helhet förkrossande insikt och tydlighet. Våra absurditeter av nyare och äldre datum bleknar till blodlösa eftersägare inför ljuset över klipporna vid Dover eller det surnade hatet vid rättegången i kojan på heden.«

Britt G. Hallqvists moderna tolkning gjordes för Bergmans Dramatenuppsättning 1984.

De som köpt "Kung Lear" har även köpt:

Trettondagsafton (pocket)

Trettondagsafton

William Shakespeare (pocket)
37:-
Romeo och Juliet (pocket)

Romeo och Juliet

William Shakespeare (pocket)
37:-
Köpmannen i Venedig (pocket)

Köpmannen i Venedig

William Shakespeare (pocket)
37:-
Som ni vill ha det (pocket)

Som ni vill ha det

William Shakespeare (pocket)
37:-
Julius Caesar (pocket)

Julius Caesar

William Shakespeare (pocket)
37:-
Kung Lear (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Kung Lear
  • ISBN: 9789170370571
  • Förlag: Ordfront Förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: He.02=c
  • Originaltitel: King Lear
  • Originalspråk: Engelska
  • Medarbetare: Hellmark, Christer (form)
  • Översättare: Britt G Hallqvist
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 128
  • Vikt: 60 g
  • Höjd: 180 mm
  • Format: Pocket