Dykaren
(pocket)av Håkan Östlundh
- Format:
- Pocket Finns även som pocket (annan utg).
- Utgiven:
- 2006-06-01
- Serie:
- Fredrik Broman (del 2)
- Språk:
- Svenska
Två småpojkar, som åkt på badutflykt till ett gammalt vattenfyllt kalkbrott, gör en makaber upptäckt. Några meter under ytan flyter liket av en dykare. Det verkar först vara en olycka, men vid en närmare undersökning upptäcker man att han inte drunknat i kalkbrottet utan dränkts i ett badkar.
Under tiden pågår en annan ovanlig utredning vid Gotlandspolisen. En ung kvinna har anmält att hon sjutton år tidigare sett sin far slå ihjäl en ung kvinna i Frankrike. Problemet är att hennes minnen har dykt upp i drömmen. Trots vagheten i hennes vittnesmål påbörjar man en utredning, och det visar sig att hennes uppgifter stämmer kusligt väl överens med ett mord i Frankrike vid samma tid. Men minns hon verkligen allt, eller ligger det mer bakom?
När härvan av ledtrådar reds ut avslöjas mörka hemligheter som legat dolda i sjutton år och som kunde förblivit dolda om det inte varit för ett sommarbröllop och ett fotografi i ett bankfack.
Dykaren är den andra boken i serien om kriminalinspektör Fredrik Broman vid Visbypolisen och uppföljaren till Släke.
(Seelig)
Fler böcker av Håkan Östlundh
SläkeHåkan Östlundh (ljudbok) |
InkräktarenHåkan Östlundh (e-bok) |
Jag ska fånga en ängelHåkan Östlundh (pocket) |
TerrorHåkan Östlundh (pocket) | |||
|
219:- Köp
|
99:- Visa
|
49:- Köp
|
46:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Dykaren
Övrig information
En rekordartad värmebölja förvandlar den gotländska hösten till sydeuropeisk sommar. Men för tjugofyraåriga Jenny Lundgren är de varma nätterna en plåga. Envisa mardrömmar håller på att göra hennes liv till ett helvete. Natt efter natt ser hon tonårsflickan dö. Hon ser mördaren - som är hennes egen pappa. Och hon ser sig själv - en liten flicka, skräckslaget kurande i en lastbil vid en vägkant någonstans i Europa. Jenny Lundgren går till polisen och berättar om bilderna som inte lämnar henne någon ro. Fredrik Broman, kriminalinspektör i Visby, får i uppdrag att utreda fallet. Det blir början på en skrämmande resa bakåt i tiden, en resa som blottlägger något långt mer fasansfullt än det som håller Jenny vaken om nätterna. Och den grymma historien tar inte slut där. Den når sin dramatiska kulmen först tre månader senare, när vinterns första snöstorm blåser in över Östersjön.