1968 : de gränslösa drömmarnas år
(pocket)av Mark Kurlansky
- Format:
- Pocket
- Utgiven:
- 2006-09-01
- Språk:
- Svenska
FÖRFATTAREN: Mark Kurlansky som själv tillhör 68-generationen är bland annat författare till kultklassikerna Torsk och Salt (båda utgivna av Ordfront). Han är bosatt i New York.
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Blåsta! : nedskärningsåren som formade en generation (pocket) av Gustav Fridolin | |||
|
Pris för båda:
83:-Köp
|
Fler böcker av Mark Kurlansky
1968Mark Kurlansky (inbunden) |
Salt: A World HistoryMark Kurlansky (häftad) |
CodMark Kurlansky (häftad) |
SaltMark Kurlansky (häftad) | |||
|
21:- Köp
|
127:- Köp
|
102:- Köp
|
112:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om 1968 : de gränslösa drömmarnas år
Övrig information
1968 var ett oförlikneligt år. Ingenting blev heller sig riktigt likt efteråt. 1968 var året då Vietnamkriget gick in i en dramatisk fas. FNLstyrkorna genomförde sin stora Tetoffensiv, USA ökade krigsinsatserna och i hela världen växte kritiken mot kriget till en storm av protest. En protest som i USA bröt fram som kravaller vid demokraternas partikonvent i Chicago. Som i Europa blev till Parisstudenternas dramatiska majrevolt, kårhusockupationen i Stockholm och militanta demonstrationer i Berlin. 1968 var också året då världen med fasa mottog nyheterna om morden på Martin Luther King och Robert Kennedy och då amerikanska löparstjärnor på OS-prispallen lyfte knutna högernävar mot skyn då nationalsången spelades. Östra Europa börjar sättas i gungning. Pragvåren signalerar att folket i Tjeckoslovakien definitivt tröttnat på övervakning, censur och kommunistpartiets förlamande hand över samhället. Men Kurlansky visar också att 1968 handlade om mycket annat; om livsstil, musik, film, klädmode; om generationsklyftor som plötsligt växte till avgrunder. Mark Kurlansky har skrivit en oerhört medryckande, bred och spännande skildring av detta mytiska år.