Gör som Gud - bli människa

av Stefan Gustavsson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2006-03-01
Språk:
Svenska
Andlighet med ett mänskligt ansikte.


Gör som Gud - bli människa är ett försök att ge en helhetsbild av vad det innebär att vara kristen, med andra ord en sorts nutida troslära. Det handlar om andlighet med ett mänskligt ansikte.
Leder andlighet människan bort från världen? Eller leder den till en djupare bejakelse av den? Kristen tro har ofta uppfattats som både världsfrånvänd och livsfientlig. Ett liv med Skaparen har ställts som motsats till ett liv i skapelsen. Lösryckta bibelord har också många gånger förstärkt det intrycket.
Stefan Gustavsson tar oss med på jakt efter Bibelns grundtema, och här väntar spännande upptäckter: Världen är Guds värld och frälsningen är en upprättelse av den - inte en befrielse från den!
Stefan Gustavsson är direktor för Credo Akademin i Stockholm och generalsekreterare i Svenska Evangeliska Alliansen. Han har tidigare skrivit den uppskattade boken Kristen på goda grunder.

Passar bra ihop

Gör som Gud - bli människa + Kristen på goda grunder : om sanning i en tid av tvivel
De som köpt den här boken har ofta också köpt Kristen på goda grunder : om sanning i en tid av tvivel (pocket) av Stefan Gustavsson
Pris för båda:
239:-Köp

Fler böcker av Stefan Gustavsson

Kristen på goda grunder : om sanning i en tid av tvivel (inbunden)
Gud och hans kritiker : en antologi om nyateismen (inbunden)

Kristen på goda grunder : om sanning i en tid av tvivel

Stefan Gustavsson (pocket)

Gud och hans kritiker : en antologi om nyateismen

Mats Selander, Per Ewert, William Lane Craig, Mark Carlsson, Stefan Gustavsson (inbunden)
84:- Köp
187:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Gör som Gud - bli människa - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Gör som Gud - bli människa

Övrig information

Gör som Gud - bli människa är ett försök att ge en helhetsbild av vad det innebär att vara kristen, med andra ord en sorts nutida troslära. Det handlar om andlighet med ett mänskligt ansikte. Leder andlighet människan bort från världen? Eller leder den till en djupare bejakelse av den? Kristen tro har ofta uppfattats som både världsfrånvänd och livsfientlig. Ett liv med Skaparen har ställts som motsats till ett liv i skapelsen. Lösryckta bibelord har också många gånger förstärkt det intrycket. Stefan Gustavsson tar oss med på jakt efter Bibelns grundtema, och här väntar spännande upptäckter: Världen är Guds värld och frälsningen är en upprättelse av den - inte en befrielse från den! Stefan Gustavsson är direktor för Credo Akademin i Stockholm och generalsekreterare i Svenska Evangeliska Alliansen. Han har tidigare skrivit den uppskattade boken Kristen på goda grunder.

De som köpt "Gör som Gud - bli människa" har även köpt:

Tankens lätthet, tingens tyngd : om frihet (inbunden)

Tankens lätthet, tingens tyngd : om frihet

Sven-Eric Liedman (inbunden)
149:-
En liten vägledning till bikten (häftad)

En liten vägledning till bikten

Hans Johansson (häftad)
34:-
Estetik : en introduktion (häftad)

Estetik : en introduktion

Kjersti Bale (häftad)
167:-
I dag är Guds dag (pocket)

I dag är Guds dag

Wilfrid Stinissen (pocket)
46:-
Gör som Gud - bli människa (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Gör som Gud - bli människa
  • ISBN: 9789170853258
  • Förlag: Cordia
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Ceab
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 220
  • Vikt: 400 g
  • Höjd: 205 mm
  • Format: Inbunden