Den fungerande demokratin
(häftad)medborgarandans rötter i Italien
av Robert D Putnam
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 1996-01-01
- Språk:
- Svenska
Den som vill följa aktuell samhällsforskning av vikt för demokrati och ekonomi bör läsa och ta ställning till denna bok. Boken har fått stor uppmärksamhet och används som lärobok i statsvetenskap världen över.
Boken är skriven i samarbete med Robert Leonardi och Rafaella Y. Nanetti.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Demokratimodeller (häftad) av David Held | |||
|
Pris för båda:
441:-Köp
|
Fler böcker av Robert D Putnam
Making Democracy WorkRobert D Putnam, Robert Jean Leonardi, Raffaella Y Nanetti (häftad) |
Disaffected DemocraciesSusan J Pharr, Robert D Putnam (häftad) |
Den ensamme bowlaren : Den amerikanska medborgaranda...Robert D Putnam (pocket) |
Democracies in FluxRobert D Putnam (häftad) | |||
|
244:- Köp
|
261:- Köp
|
134:- Köp
|
175:- Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Den fungerande demokratin
Övrig information
Varför lyckas vissa demokratier och varför misslyckas andra? Författaren visar med det moderna Italien som exempel medborgarandans betydelse för framväxten av goda institutioner. Utgångspunkten för Putnam och hans forskarkollegor var det unika experiment i institutionellt reformarbete som ägt rum där de senaste 20 åren. Läsaren förs djupt in i samhällets själva karaktär, in i det kollektiva handlandets stränga logik och in i medeltidens historia.
Den som vill följa aktuell samhällsforskning av vikt för demokrati och ekonomi bör läsa och ta ställning till denna bok. Boken har fått stor uppmärksamhet och används som lärobok i statsvetenskap världen över.
Boken är skriven i samarbete med Robert Leonardi, Rafaella Y. Nanetti.
Originalets titel: Making Democracy Work. Civic Traditions in Modern Italy.
Översättning: Margareta Eklöf