Relativitetsteori

(pocket)

av Albert Einstein

(1 recension) Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
1989-01-01
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
47:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Relativitetsteorin uttrycks matematiskt, och jag förmodar man måste vara matematiker för att förstå den fullt ut. Ändå tror jag att Einsteins bok gör den begriplig. Hans framställning är inte oöverstiglig för någon. En god regel om man vill förstå ett ämne är att gå till källorna, varje omskrivning är en tolkning - och ofta misstolkning. Nu är det möjligt att läsa Einsteins egen text. Björn Rosdahl, Helsingborgs Dagblad Det har skrivits många böcker om relativitetsteorin, men få kommer i närheten av denna framställning av Einstein själv från 1917. Peter Ekström, Bibliotekstjänst

Passar bra ihop

Relativitetsteori + Illusionen om Gud
De som köpt den här boken har ofta också köpt Illusionen om Gud (pocket) av Richard Dawkins
Pris för båda:
84:-Köp

Fler böcker av Albert Einstein

The World as I See it (pocket)
Essential Einstein (pocket)
Ideas And Opinions (pocket)
Relativity (pocket)

The World as I See it

Albert Einstein (häftad)

Essential Einstein

Albert Einstein (häftad)

Ideas And Opinions

Albert Einstein (häftad)

Relativity

Albert Einstein (häftad)
93:- Köp
150:- Köp
115:- Köp
88:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av boken Relativitetsteori. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Fascinerande genialt

2004-04-28 Ronnie Kron

Einsteins idéer som mynnade ut i den speciella och den allmänna relativitetsteorin har gått till historien som några av de viktigaste vetenskapliga framstegen hittills. I den här boken beskriver han med egna ord sina upptäckter och teorier och i viss mån hur han har kommit fram till dem. Det är ingen överväldigande eller direkt spännande bok, men däremot fascinerande på de ställen där Einsteins genialitet skiner igenom. Boken är skriven på ett lättbegripligt sätt men för att ha någon behållning av den bör man ha kunnskaper i fysik och matematik, åtminstone motsvarande gymnasienivå.

Bloggat om Relativitetsteori

De som köpt "Relativitetsteori" har även köpt:

On the Origin of Species (häftad)

On the Origin of Species

Charles Darwin (häftad)
53:-
Cosmos (pocket)

Cosmos

Carl Sagan (pocket)
72:-
Universums historia (häftad)

Universums historia

Xuan Thuan Trinh (häftad)
19:-
Relativitetsteori (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Relativitetsteori
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789171730862
  • Förlag: Bokförlaget Daidalos
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Uccea
  • Originalspråk: Tyska
  • Medarbetare: Agrell, Wilhelm, 1950-
  • Upplaga: 2
  • Antal sidor: 160
  • Vikt: 105 g
  • Höjd: 175 mm